Badania genetyczne noworodków już dostępne w Polsce!

Doula pomaga młodym rodzicom w szpitalu, ale i poza nim
Coraz popularniejsze stało się pobieranie krwi pępowinowej w trakcie porodu, jednak do tej pory nie była ona wykorzystywana do badań genetycznych nowonarodzonych dzieci. Od maja 2012 pojawiła się w Polsce możliwość wykonania takich badań w celu jak najszybszego zdiagnozowania chorób metabolicznych lub nietolerancji pokarmowej.
/ 14.09.2016 13:59
Doula pomaga młodym rodzicom w szpitalu, ale i poza nim

Genetyka coraz częściej pomaga w wykryciu groźnych chorób zanim pojawią się ich pierwsze objawy. Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) wspólnie z Genomed S.A., jako pierwszy w Polsce, udostępnił przyszłym rodzicom decydującym się na pobranie i zabezpieczenie krwi pępowinowej dodatkową możliwość wykonania badań genetycznych u nowonarodzonych dzieci.

PBKM we współpracy z NZOZ Genomed wyszedł naprzeciw oczekiwaniom przyszłych rodziców. Badania genetyczne będą wykonywane w specjalistycznym laboratorium Genomed S.A., do którego będzie trafiać niewielka ilość krwi pępowinowej z laboratorium PBKM. Celem badań będzie jak najwcześniejsze wykrycie mutacji odpowiedzialnych za wystąpienie chorób uwarunkowanych genetycznie. W przypadku pozytywnego wyniku możliwe będzie odpowiednio wczesne wdrożenie postępowania leczniczego lub profilaktycznego. W ofercie badań znajdują się dwa pakiety o nazwach „Nietolerancja” i „Metabolizm”, w ramach których identyfikowane są choroby, których istotą jest  odpowiednio: nietolerancja pokarmowa pewnych składników diety oraz choroby metaboliczne.

„Cieszymy się, że będziemy mogli zaproponować naszym klientom dodatkowe, zaawansowane  usługi medyczne „ – mówi dr Tomasz Baran z PBKM. „Jest to nowość w Polsce, bo dotychczasowe  badania dla noworodków realizowane w ramach programów Ministerstwa Zdrowia ich nie obejmują. Wybór partnera przez PBKM był procesem długotrwałym i bardzo wymagającym. Pod uwagę brano wiele firm zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wybór padł na spółkę Genomed spełniającą nasze najwyższe wymagania.”

Wraz z rozwojem medycyny  i zamożności społeczeństw profilaktyka genetyczna staje się rutynowym działaniem.  W chwili obecnej, gdy technologia pozwala nam na analizę całego genomu dowolnego człowieka, świadomość istnienia defektów genetycznych, które mogą mieć postać ukrytą u rodziców a ujawnić się u potomstwa jest podstawą profilaktyki.  Analiza sekwencji genów badanych w ramach pakietów „Nietolerancja” i „Metabolizm” ma na celu wskazanie rodzicom  substancji/składników pokarmowych, których należy unikać lub trzeba uzupełnić, aby nie wywołać objawów chorobowych.

Zobacz także: Nowa metoda wczesnego wykrywania raka piersi

„Przesiewowe badanie wybranych genów jest wstępem do posiadania pełnej instrukcji obsługi naszego organizmu w postaci badania i zanalizowania pełnego genomu (wszystkich genów), które niebawem zaoferuje firma Genomed, a które bez wątpienia stanie się standardem dla każdego noworodka w cywilizowanym świecie w najbliższych latach” - zapewnia dr hab. Marek Zagulski, prezes Genomed S.A.

„Nawiązanie współpracy z PBKM jest bardzo ważnym etapem w rozwoju firmy. Cieszymy się, że zarząd PBKM zdecydował się na podjęcie współpracy właśnie z nami, potwierdzając w pełni naszą pozycję rzetelnej i technologicznie zaawansowanej firmy. Współpraca z PBKM otwiera nam nowe możliwości dotarcia do klientów i bez wątpienia będzie owocna dla obu stron” - uważa dr hab. Anna Boguszewska-Chachulska, członek zarządu Genomed S.A.

 Z oferty będą mogły skorzystać osoby, które podpiszą z PBKM odpowiednią umowę począwszy od maja 2012.

Źródło: materiały prasowe/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA