Badania kliniczne – znów stracą pacjenci

Kto jest zagrożony rozwojem raka piersi?/fot. Fotolia
Według nowych przepisów firmy farmaceutyczne, które chcą przeprowadzić badanie kliniczne leku, będą miały więcej obowiązków. Taka sytuacja może doprowadzić do spadku ilości badań. Ucierpią na tym pacjenci, dla których udział w badaniu jest jedyną szansą na leczenie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
/ 02.06.2011 10:26
Kto jest zagrożony rozwojem raka piersi?/fot. Fotolia

Projekt nowej ustawy o badaniach klinicznych ma zmienić zasady finansowania badań. Szpital nie będzie mógł do nich dopłacać. Wprowadzone też zostaną jasne rozgraniczenia, za które świadczenia płaci NFZ, a za które firma farmaceutyczna.
Sponsor odgórnie będzie musiał określić budżet badania. Nie będzie miał też możliwości zmiany założeń w trakcie realizacji projektu. Jest to znaczne utrudnienie, gdyż często nie da się określić budżetu, nie wiedząc np.: ilu pacjentów zostanie zakwalifikowanych do badania.

Mimo iż ustawa powstawała po to, aby zwiększyć ilość przeprowadzanych badań klinicznych, może mieć działanie odwrotne. Nowe zasady uzyskiwania zgody na przeprowadzenie badania wydłużą czas przygotowania i rozpoczęcia badań. Z tego powodu firmy farmaceutyczne zamiast czekać na zgodę w Polsce, wykonają badanie w innym kraju

Przeczytaj: Jakie badania diagnostyczne stosuje się w onkologii?

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, tytuł „Mniej badań klinicznych, ale szpitale na nich zarobią”, 02.06.2011 r./ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA