Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania obowiązkiem lekarza jest wystawienie karty informacyjnej z leczenia szpitalnego. Karta powinna zawierać informację o rozpoznaniu choroby, opis zastosowanego leczenia, wskazania co do dalszego sposobu leczenia, zalecenia związane ze sposobem życia oraz informacje dotyczące dawkowania leków i terminów konsultacji.
Niewywiązanie się z tego obowiązku jest naruszeniem praw pacjenta. Jednakże lekarz za naruszenie obowiązku wobec pacjenta odpowie dopiero wtedy, gdy pacjent w wyniku nieuzyskania odpowiedniej informacji poniesie uszczerbek na zdrowiu lub dozna rozstroju zdrowia.
Wówczas pacjent może zwrócić się do rzecznika praw pacjenta o wszczęcie postępowania wyjaśniającego lub do rzecznika odpowiedzialności zawodowej o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”, 11.05.2011 r./ ak
Przeczytaj: Odpowiedzialność karna lekarzy a wykonanie zabiegu bez zgody pacjenta
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!