Jeśli nic ci nie dolega, najczęściej wystarczy zbadać 4 podstawowe parametry: odczyn Biernackiego, stężenie glukozy, poziom cholesterolu oraz ogólną morfologię krwi. W przypadku chorób przewlekłych (cukrzyca, nadciśnienie, problemy z tarczycą itp.) lekarz może zlecić dodatkowo specjalistyczne badania, odpowiednie dla twojego stanu zdrowia. Zobacz, jak się przygotowań do badania krwi, żeby dostać jak najbardziej wiarygodne wyniki!
Podstawowe badania krwi - jak się do nich przygotować?
Ogólna morfologia
- Krew najlepiej oddawać rano, na czczo (powinno upłynąć co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku).
- Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki, skonsultuj wcześniej z lekarzem, czy możesz je zażyć przed badaniem.
- W przeddzień pobierania próbki do analizy zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń i wykonywania prac związanych z dużym wysiłkiem fizycznym. Dobrze się wyśpij. Gdy będziesz już w poczekalni – odpocznij chociaż kwadrans. Zmęczenie może wpłynąć na poziom leukocytów (białych ciałek) we krwi.
- Godzinę przed badaniem wypij szklankę wody. Rozrzedzi to nieco krew, co ułatwi laborantce pobranie próbki.
- Jeśli krew pobierana będzie dziecku – możesz zastosować specjalny krem znieczulający miejsce wkłucia (do kupienia w aptece, na receptę). Należy go nałożyć jeszcze w domu.
OB (odczyn Biernackiego)
- Obowiązują takie same zasady, jak przy morfologii.
- Kobiety raczej nie powinny się zgłaszać na badanie w czasie miesiączki, ponieważ OB może być wówczas podwyższone (tak się często dzieje także w czasie ciąży i połogu).
Stężenie glukozy we krwi
- Obowiązują takie same zasady, jak przy morfologii.
- Jeśli lekarz zlecił ci tzw. test obciążenia glukozą (bada się krew godzinę i dwie po wypiciu słodkiego roztworu) – musisz do czasu ostatniego pobrania, posiedzieć spokojnie w poczekalni. Wysiłek, nawet pójście do pobliskiego sklepu, może bowiem zafałszować wynik.
Poziom cholesterolu we krwi
- Na badanie cholesterolu staw się rano, na czczo, przy czym od ostatniego posiłku powinno upłynąć 14-16 godzin. W dniu przed badaniem zjedz lekką, nietłustą kolację. A w kilku poprzedzających dniach postaraj się być na swojej normalnej diecie (bez uczt, ale i bez ograniczeń).
Dowiedz się więcej o badaniach krwi:
Jak szybko i bezboleśnie oddać krew do badań?
O czym mówi poziom CRP we krwi?
Jakie badania krwi należy robić na czczo?
Jak rozszyfrować wyniki morfologii?
Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika DomowegoO czym mówi poziom CRP we krwi?
Jakie badania krwi należy robić na czczo?
Jak rozszyfrować wyniki morfologii?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!