Badania krwi - jak się do nich przygotować

Badania krwi fot. Fotolia
Każdy z nas powinien systematycznie się badać. Przeczytaj, jak powinnaś przygotować się do najważniejszych badań krwi?
Marta Wilczkowska / 15.05.2014 07:00
Badania krwi fot. Fotolia
Każda z nas powinna przynajmniej raz do roku zrobić podstawowe badania krwi. To kluczowy element profilaktyki i skuteczny sposób na wykrycie choroby we wczesnym stadium jej rozwoju. Badania możesz zrobić na własną rękę lub poprosić o skierowanie, np. od lekarza pierwszego kontaktu.

Jeśli nic ci nie dolega, najczęściej wystarczy zbadać 4 podstawowe parametry: odczyn Biernackiego, stężenie glukozy, poziom cholesterolu oraz ogólną morfologię krwi. W przypadku chorób przewlekłych (cukrzyca, nadciśnienie, problemy z tarczycą itp.) lekarz  może zlecić dodatkowo specjalistyczne badania, odpowiednie dla twojego stanu zdrowia. Zobacz, jak się przygotowań do badania krwi, żeby dostać jak najbardziej wiarygodne wyniki!

Podstawowe badania krwi - jak się do nich przygotować?

Ogólna morfologia

  • Krew najlepiej oddawać rano, na czczo (powinno upłynąć co najmniej 8 godzin od ostatniego posiłku).
  • Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki, skonsultuj wcześniej z lekarzem, czy możesz je zażyć przed badaniem.
  • W przeddzień pobierania próbki do analizy zrezygnuj z intensywnych ćwiczeń i wykonywania prac związanych z dużym wysiłkiem fizycznym. Dobrze się wyśpij. Gdy będziesz już w poczekalni – odpocznij chociaż kwadrans. Zmęczenie może wpłynąć na poziom leukocytów (białych ciałek) we krwi.
  • Godzinę przed badaniem wypij szklankę wody. Rozrzedzi to nieco krew, co ułatwi laborantce pobranie próbki.
  • Jeśli krew pobierana będzie dziecku – możesz zastosować specjalny krem znieczulający miejsce wkłucia (do kupienia w aptece, na receptę). Należy go nałożyć jeszcze w domu.

OB (odczyn Biernackiego)

  • Obowiązują takie same zasady, jak przy morfologii.
  • Kobiety raczej nie powinny się zgłaszać na badanie w czasie miesiączki, ponieważ OB może być wówczas podwyższone (tak się często dzieje także w czasie ciąży i połogu).

Stężenie glukozy we krwi

  • Obowiązują takie same zasady, jak przy morfologii.
  • Jeśli lekarz zlecił ci tzw. test obciążenia glukozą (bada się krew godzinę i dwie po wypiciu słodkiego roztworu) – musisz do czasu ostatniego pobrania, posiedzieć spokojnie w poczekalni. Wysiłek, nawet pójście do pobliskiego sklepu, może bowiem zafałszować wynik.

Poziom cholesterolu we krwi

  • Na badanie cholesterolu staw się rano, na czczo, przy czym od ostatniego posiłku powinno upłynąć 14-16 godzin. W dniu przed badaniem zjedz lekką, nietłustą kolację. A w kilku poprzedzających dniach postaraj się być na swojej normalnej diecie (bez uczt, ale i bez ograniczeń).

Dowiedz się więcej o badaniach krwi:

Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA