Jeżeli więc chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długie lata, powinnaś wygospodarować czas na kilka wizyt lekarskich:
- Na pewno każdego roku powinnaś odwiedzać lekarza rodzinnego – on skieruje cię na podstawowe badania krwi i moczu, osłucha, zmierzy ciśnienie.
- Równie ważne są coroczne wizyty u ginekologa.
3 ważne testy, które mogą uratować i zdrowie lub życie:
Te badania profilaktyczne dla kobiet pomagają zdiagnozować typowo "babskie" problemy ze zdrowiem. Warto mieć na nie oko zawsze – niezależnie od wieku!- Kontrola tarczycy - jej zaburzenia to kobieca domena. Z niedoczynnością lub nadczynnością tego gruczołu borykamy się 5 razy częściej niż mężczyźni. Działanie tarczycy najłatwiej sprawdzić, wykonując badanie krwi oceniające poziom TSH – hormonu przysadki mózgowej, który jest sprzężony z hormonami tarczycowymi. Jego prawidłowy poziom to 0,27-4,0 mU/l. Jeśli jesteś zdrowa, a w twojej rodzinie nie występowały choroby tarczycy, badanie wykonuj raz na 2 lata, a po 40. roku życie - raz w roku.
- Badanie piersi - rak piersi, by osiągnąć 2 cm, rozwija się około 8 lat. Jeśli więc będziesz systematycznie kontrolować biust, wykryjesz go, gdy będzie jeszcze są mały i łatwiejszy do wyleczenia. Co miesiąc badaj więc samodzielnie piersi. Dodatkowo w czasie każdej wizyty proś o to samo ginekologa. I dopilnuj, by każdego roku zlecał ci dodatkowe badania piersi – USG lub mammografię. Po 20. urodzinach raz w roku rób USG. Po 40. lekarz powinien skierować cię na pierwszą mammografię. Będziesz ją robić co 1-2 lata.
- Cytologia - o tym badaniu po prostu nie możesz zapomnieć. Pomaga ono w porę wykryć zmiany nowotworowe, które mogą pojawić się w narządzie rodnym. Cytologię wykonuje się w gabinecie ginekologicznym. To rodzaj wymazu. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, a potem specjalnym przyrządem przypominającym szczoteczkę w kształcie kształcie trójzęba zeskrobuje próbkę tkanek, przenosi na szkiełko laboratoryjne, by mógł ją ocenić cytolog. Jeśli wyniki cytologii są prawidłowe, rób cytologię co 2-3 lata (lub zgodnie z zaleceniami lekarza).
Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!