Mocz prawidłowy powinien mieć barwę żółtą lub słomkową o całkowitej przejrzystości. Jego ciężar właściwy powinien wynosić 1001-1030; odczyn kwaśny. Mogą wystąpić pojedyncze wałeczki szkliste, krwinki białe i czerwone, kryształy kwasu moczowego, moczanów i szczawianu wapniowego. Nie powinno być w nim cukru, białka, bilirubiny, urobilinogenu, oraz bakterii.
Ciężar właściwy moczu
Jeżeli jest niższy, niż w normie, może świadczyć o tym, że nerki mają problem z zagęszczaniem moczu, co z kolei może być objawem niewydolności nerek. Wysoki ciężar właściwy moczu (1030 - 1050) występuje w cukrzycy, w niewydolności krążenia, w gorączce.
Przejrzystość moczu
Powinien być klarowny. Zmętnienie moczu może powstać w razie obecności fosforanów, moczanów, ropy, krwi, drobnoustrojów.
Barwa moczu
Może zależeć od wchłonięcia pewnych ciał naturalnych lub leków, które odpowiednio zabarwiają mocz (wiśnia - na różowo, rzewień, senes - na ciemnobrunatno, witamina B - pomarańczowo, itd.). Barwa moczu zmienia się również zależnie od schorzenia nerek. Chorzy z niewydolnością nerek wydalają mocz jasny.
Odczyn moczu
Jeżeli jest zasadowy lub obojętny to znak, że możemy chorować na jedną z kilku typów kamicy nerkowej, zapalenie pęcherza lub zapalenie miedniczek nerkowych.
Białko
Jeżeli badania laboratoryjne wykażą, że białka w moczu jest ponad normę, konieczne będzie wykonanie badania białka w moczu dobowym. Białko oprócz tego, że może świadczyć o chorobach nerek lub układu moczowego, pojawia się również w moczu osób z wysoka gorączką lub niewydolnością krążenia.
Cukier
Może świadczyć o cukrzycy lub innych schorzeniach.
Bilirubina
Jeśli ten barwnik pojawi się w moczu, istnieją podejrzenia, że chorujemy na wątrobę lub na niewydolność dróg żółciowych. Lekarz, analizując jej stężenie, może również wykryć żółtaczkę.
Urobilinogen
Jeśli pojawi się w moczu, może świadczyć o żółtaczce.
Leukocyty (krwinki białe)
Jeśli jest ich więcej niż 5 w polu widzenia, może świadczyć o bakteryjnym zakażeniu układu moczowego.
Erytrocyty (krwinki czerwone)
Jeżeli jest ich więcej niż 2 w polu widzenia, oznacza, że występuje krwiomocz, który oznacza uszkodzenie nerek lub układu moczowego.
źródło: mwmedia
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!