Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego - jak odczytać wynik?

Mózg/fot. Fotolia
Zmiany w parametrach płynu mózgowo-rdzeniowego występują przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, guzach mózgu, udarze mózgu czy krwotoku wewnątrzczaszkowym. Z naszym zdrowotnym niezbędnikiem w postaci wyników badań szybko sprawdzisz i porównasz wynik swojego badania.
Marta Słupska / 15.06.2011 10:45
Mózg/fot. Fotolia

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego bywa nieodzowne w diagnostyce chorób ośrodkowego układu nerwowego.

Zmiany w parametrach płynu mózgowo-rdzeniowego występują przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, guzach mózgu, udarze mózgu czy krwotoku wewnątrzczaszkowym.

W naszym niezbędniku omawiamy nieprawidłowości w badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Po kliknięciu na wybrany rodzaj badania możesz sprawdzić jakie parametry oznaczają normę, a kiedy stężenie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie i jakie schorzenie lub chorobę może oznaczać.

* Ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR)
* pH
* Pleocytoza
* Białko
* LDH
* Glukoza
* Chlorki

Zachęcamy do przejrzenia zakładki Wyniki badań - zdrowotnego niezbędnika, który przeprowadzi Cię przez interpretację wyników badań krwi, moczu, lipidogramu, biochemii, koaguloramu, elektrolitów, gazometrii, badania płynu mózgowo-rdzeniowego i ciśnienia tętniczego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA