Najpóźniej do 1 września tego roku minister zdrowia ma ustalić pierwszy wykaz leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, które będą bezpłatne dla osób po 75. roku życia. Ma się on przy tym kierować zarówno bezpieczeństwem i dostępnością proponowanych medykamentów, jak i limitem wydatków przewidzianych na ten cel w budżecie państwa. Jeśli po pierwszym kwartale danego roku wydatki przekroczą 25% budżetu przewidzianego na ten rok, minister wdroży „mechanizm korygujący” i zmieni wykaz.
Bezpłatne leki będą mogli przepisywać:
- lekarze podstawowej opieki zdrowotnej,
- niektóre pielęgniarki POZ,
- lekarze, którzy mają prawo wykonywania zawodu, ale przestali go wykonywać (dla siebie i członków najbliższej rodziny).
Projekt przygotował rząd. Za jej wejściem w życie głosowało 297 posłów, 3 było przeciw, a 139 wstrzymało się od głosu. W założeniu ustawa ma poprawić zdrowie i jakość życia seniorów, a także ograniczyć koszty hospitalizacji wynikające z nieprzyjmowania przez nich przepisanych leków. Koszt funkcjonowania ustawy określono na 125 mln zł.
Zobacz też: Na co chorują seniorzy w Polsce?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!