21 maja 2016 r. Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zaprasza na Białą Sobotę – Dzień Drzwi Otwartych. Tego dnia w godz. 9.00-14.00 w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem ubezpieczeni pacjenci będą mogli wykonać bezpłatne badania takie jak: cytologia, mammografia i USG, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom cukru we krwi, skorzystać z konsultacji dermatologicznej i uzyskać fachową poradę jak na zawsze zerwać z nałogiem palenia tytoniu.
W Polsce każdego roku notuje się 155 tysięcy zachorowań i 93 tysiące zgonów z powodu nowotworów. Połowie z tych zachorowań można zapobiec, wprowadzając stosunkowo proste zmiany w swoim stylu życia. Opisane są one w formie zaleceń w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.
21 maja w budynku Centrum Profilaktyki Nowotworów Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Roentgena 5 na warszawskim Ursynowie w godzinach 9.00-14.00 wydawane pacjentom będą dane dostępowe do konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP) oraz Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Odwiedzający będą mogli skorzystać z szerokiego zakresu badań i konsultacji medycznych.
W ramach Białej Soboty osoby ubezpieczone mogą bezpłatnie skorzystać z:
Badań skierowanych do kobiet:
- Panie między 25. a 59. rokiem życia skorzystają z profilaktycznego badania cytologicznego.
- Panie między 50. a 69. rokiem życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonały profilaktycznej mammografii, zostaną zaproszone na badanie piersi mammografem.
- Panie spoza grupy wiekowej objętej profilaktyczną mammografią będą mogły skorzystać z badania piersi wykonywanego przez lekarza onkologa, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości – z badania USG piersi (ze względów organizacyjnych liczba badań USG jest objęta limitem).
Propozycji dla wszystkich:
- W gabinecie Poradni Profilaktyki Nowotworów Skóry będzie można skorzystać z badania znamion dermatoskopem.
- Osoby chcące rzucić palenie będą mogły skorzystać z fachowej porady.
- Będzie można zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, poziom ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu cukru we krwi.
- Wszyscy pacjenci będą mogli uzyskać porady na temat badań profilaktycznych oraz zaleceń pozwalających znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.
- Panie poznają na techniki samobadania piersi.
Do rejestracji na badania wymagany jest dowód osobisty. Badania skierowane są do osób ubezpieczonych.
Zobacz też: Samobadanie piersi w 7 prostych krokach!
Na podstawie materiałów prasowych Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!