Błonnik na ból brzucha

kobieta w kuchni fot. Panthermedia
Czy spożywanie błonnika w nadmiarze może powodować bóle brzucha i co wtedy robić radzi lekarz.
/ 16.03.2012 14:12
kobieta w kuchni fot. Panthermedia
Staram się jeść dużo błonnika, ale od pewnego czasu boli mnie brzuch i mam wzdęcia. Dlaczego tak się dzieje i co robić, by nie rezygnując z błonnika, pozbyć się tych dolegliwości?

Porada lekarza:

Jedzenie nadmiaru błonnika lub gwałtowne zwiększenie jego zawartości w diecie może wywołać bóle brzucha i wzdęcia, zwłaszcza u osób o szczególnie wrażliwym przewodzie pokarmowym. Dolegliwości pojawiają się najczęściej po zjedzeniu otrębów pszennych, surowej kapusty lub warzyw strączkowych. Zawierają one tzw. błonnik nierozpuszczalny w wodzie. Przyspiesza on ruchy jelit i wędruje przez przewód pokarmowy w niezmienionej formie: nie jest ani trawiony, ani przyswajany przez organizm. Posiłki szczególnie bogate w ten typ błonnika dłużej zalegają w żołądku, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i podrażniają śluzówkę.

Przy Pani dolegliwościach:
- Należy ograniczyć jedzenie pieczywa razowego i chrupkiego, grubych kasz, warzyw strączkowych, twardych surowych warzyw i otrębów pszennych.
- Powinna Pani za to wypróbować błonnik rozpuszczalny w wodzie (pektyny). Pęcznieje on w jelicie cienkim jak gąbka, tworząc żelową galaretkę. Pektyny nie są trawione, ale rozkładane przez florę bakteryjną jelita grubego. Radzę wybierać marchewkę, dynię, kabaczki, kalafior, zieloną fasolkę szparagową, zielony groszek, pietruszkę, sałatę, cykorię, pomidory bez skórki. Można też jeść soczyste owoce bez skórki i pestek: jabłka, morele, truskawki, brzoskwinie. Warzywa i owoce można ścierać na tarce, gotować w wodzie lub na parze: wtedy są lepiej tolerowane przez przewód pokarmowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA