Ból brzucha na tle nerwowym fot. Fotolia

Ból brzucha na tle nerwowym - sposoby na ból brzucha ze stresu

Strach, lęk, stres... Silne emocje to cios, który trafia prosto w żołądek. Opracuj taktykę obrony!
/ 04.10.2018 11:41
Ból brzucha na tle nerwowym fot. Fotolia

Niestety, stres potrafi zapoczątkować bardzo nieprzyjemne objawy. W jego wyniku musisz np. natychmiast biec do toalety albo czujesz mrowienie i świdrujący ból w brzuchu... Często wywołują je codzienne sytuacje, takie jak nadmiar obowiązków, egzamin albo sprzeczka z rodziną. Co wrażliwszym osobom do "ataku" nerwowego bólu brzucha wystarcza nawet świadomość, że trzeba wyjść z domu i stawić czoło kolejnemu dniu. Jak sobie z nim poradzić?

Skąd bierze się ból brzucha na tle nerwowym?

Wydawałoby się, że stres nie ma nic wspólnego z żołądkiem. A jednak... Brzuch to po mózgu najbardziej unerwiona część ciała! Odbierane przez niego bodźce mogą podrażniać nerwy. To z kolei przyspiesza perystaltykę jelit, powoduje bóle brzucha i biegunki. Na żołądku odbija się jednak nie tylko stan ducha.

Jeśli napięty program dnia zmusza cię do jedzenia w pośpiechu, nie przeżuwasz pokarmu dokładnie i połykasz go razem z powietrzem. To powoduje zbieranie się gazów w jelitach. Stres ogranicza też wydzielanie enzymów trawiennych. Może przyspieszać perystaltykę, ale także... sprawiać, że mięśnie żołądka i jelit słabiej się kurczą. W rezultacie pokarm jest gorzej trawiony i wolniej się przemieszcza. To zaś wywołuje zgagę, wzdęcia lub zaparcia.

Co pomoże przy bólu brzucha ze stresu?

Warto zacząć działać, gdy tylko pojawią się dokuczliwe objawy. Doraźnie dolegliwości pomogą ci zwalczyć środki dostępne bez recepty:

  • przeciw bólom brzucha: Krople żołądkowe z pabialginą (ok. 4 zł), Iberogast (ok. 20 zł);
  • przeciw biegunce: Carbo activ (ok. 5 zł), Smecta (ok. 15 zł), Laremid (ok. 5 zł);
  • przeciw zaparciom: Senes (ok. 6 zł), Xenna (ok. 7 zł), Alax (ok. 5 zł), Duphalac (8,70 zł);
  • przeciw zgadze i wzdęciom: Espumisan (ok. 8 zł), Ranigast (4,20 zł), Boldovera (6,50 zł).

Jeżeli, mimo stosowania domowych sposobów, dolegliwości nie miną w ciągu 3 dni, idź do lekarza. 

Długofalowa pomoc:

W przypadku nerwowych bólów brzucha nie wystarczy jednorazowe stłumienie objawów. Aby pozbyć się problemu na dobre, musisz... ujarzmić stres. Są różne sposoby radzenia sobie z napięciem. Codzienną nerwówkę pomogą ci odreagować ćwiczenia, spacery i dłuższy niż dotąd odpoczynek. Bardzo ważny jest sen. Staraj się każdej nocy przesypiać co najmniej 8 godzin. Jeśli to nie pomoże, podejmij dalsze kroki:

  • odpręż się: zapisz się na jogę lub masaż relaksacyjny, bierz aromatyczne kąpiele z olejkiem lawendowym (8 kropli na wannę), słuchaj odprężającej muzyki;
  • sięgnij po leki: w aptekach jest wiele środków uspokajających dostępnych bez recepty. Niektóre z nich nie tylko pomagają się wyciszyć, ale też łagodzą bóle brzucha (patrz: ramka poniżej);
  • skorzystaj z pomocy specjalisty: jeśli nie potrafisz sama opanować stresu i uniemożliwia ci on normalne życie, poszukaj fachowej pomocy, np. zapisz się na psychoterapię (do psychologa nie musisz mieć skierowania).

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Katarzyny Gwiazdy z Vity, konsultacja: dr Ewa Maik-Kędzierska, gastrolog

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!