Ból gardła fot. Panthermedia

Ból gardła po klimatyzacji

Jeśli siedzisz ciągle w klimatyzowanym pomieszczeniu w pracy, możesz być narażona na ból gardła. Sprawdź, jak sobie z tym radzić.
/ 16.07.2012 13:45
Ból gardła fot. Panthermedia
Codziennie w pracy spędzam kilka godzin w mocno klimatyzowanym pomieszczeniu. Czy to przypadkiem nie z tego powodu ciągle mnie boli gardło? Mogę jakoś złagodzić te dolegliwości?

Porada lekarza:

Ma Pani rację. Przyczyną dolegliwości może być suche powietrze i zanieczyszczenie klimatyzacji. Aby złagodzić przykre odczucia, trzeba zadbać o nawilżanie gardła: należy dużo pić, warto również płukać gardło naparem z rumianku lub po prostu ciepłą wodą.
Zachęcam też do otwierania okien i postawienia w pomieszczeniu pojemnika z wodą (trzeba go codziennie myć, a wodę wymieniać, by zapobiec rozwojowi grzybów). Do pracy radzę wkładać bluzki bez dekoltów, a szyję osłaniać apaszką. Jeśli ból lub drapanie w gardle będą dawać się mocno we znaki, pomogą tabletki do ssania na ból gardła. Niektóre z nich (np. Isla, Vocaler) mają składniki wspomagające regenerację śluzówki gardła.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!