Przyczyn bólu głowy może być bardzo wiele. Warto nauczyć się je rozróżniać, by móc skutecznie sobie pomóc. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy i jak je leczyć:
1. Migrenowy ból głowy
Ból jest pulsujący, po jednej stronie głowy, w okolicy oczodołu lub skroni. Towarzyszą mu nudności lub mdłości, nadwrażliwość na zapachy i światło. Trwa
od kilku godzin do kilku dni. Co robić?
- Jak najprędzej przyjmij lek przeciwbólowy, najlepiej w formie tabletki musującej. Dodatkowo możesz zanurzyć stopy w bardzo ciepłej wodzie, a na głowę połóż chłodzący okład. To powinno pomóc.
- Zastanów się, co wywołuje u ciebie ból. Wielu osobom szkodzi m.in. jedzenie serów, produktów marynowanych, bananów, picie czerwonego wina. Jeśli migrena pojawia się częściej niż raz w miesiącu, idź do neurologa!
2. Napięciowy ból głowy
Pojawia się w sytuacjach stresowych. Jest dość charakterystyczny – czujesz jakby na głowie zaciskała się niewidzialna obręcz. Dodatkowo pojawia się wrażenie napięcia skóry na głowie. Co robić?
- Ból najczęściej mija sam – wystarczy się nieco odprężyć, wziąć kilka głębokich oddechów, napić się mięty lub melisy. Niekiedy konieczna jest tabletka przeciwbólowa. Dobre efekty daje także aromaterapia – wdychanie zapachu olejku lawendowego lub sosnowego.
- Staraj się nie poddawać stresowi. Myśl pozytywnie i rozładowuj gromadzące się w tobie napięcie. Dobrym sposobem na stres jest m.in. aktywność fizyczna – jednym pomaga np. jazda na rowerze, innym... sprzątanie mieszkania.
3. Klasterowy ból głowy
Pojawia się nagle, zwykle podczas snu, najpierw w okolicy oczodołu, a potem powoli zaczyna obejmować połowę twarzy. Jest ostry, świdrujący, bardzo silny. Często towarzyszą mu inne objawy: opadanie powieki, łzawienie oczu, zatkanie nosa. Trwa od kilku minut do kilku godzin. Co robić?
- Ból wymaga pomocy specjalisty, bo choć nie jest w sposób bezpośredni groźny dla zdrowia, daje się we znaki, znacznie obniżając komfort życia. Niestety, nie da się go całkowicie wyleczyć. Dolegliwości można łagodzić preparatami przepisanymi przez neurologa.
- U wielu osób ataki bólu klasterowego są prowokowane przez picie alkoholu. Dlatego lepiej go unikać.
Zobacz także: domowe sposoby na ból głowy
4. Zatokowy ból głowy
Ból jest tępy, koncentruje się w okolicy czołowej i nasila przy pochylaniu. Towarzyszą mu uczucie zatkania nosa i gęsta wydzielina kataralna. Co robić?
- Przyjmij lek, który oprócz substancji przeciwbólowej zawiera również pseudoefedrynę ułatwiającą obkurczenie śluzówki nosa (np. Ibuprom Zatoki, Acatar Zatoki). Ukojenie przyniesie też nagrzewanie twarzy, np. przykładanie termoforu.
- Pamiętaj, że wbrew obiegowej opinii katar należy leczyć – nawilżać i oczyszczać śluzówkę nosa. Dzięki temu nie dojdzie do zapalenia zatok!
- Jeśli po kilku dniach dolegliwości nie ustępują lub pojawiła się gorączka, idź do lekarza. Prawdopodobnie musisz zażyć antybiotyk.
5. Polekowy ból głowy
Ten ból głowy może trwać nawet dłużej niż 15 dni w miesiącu i pojawia się u osób, które co najmniej od 3 miesięcy przyjmują... silne leki przeciwbólowe w dużych (często za dużych!) dawkach. Co robić?
- W tym przypadku nie można ratować się kolejnym lekiem. Trzeba spróbować przetrzymać dolegliwości, położyć się spać, wypić zioła uspokajające (np. napar z melisy), a potem szukać pomocy u lekarza.
- Konieczna jest zmiana nadużywanego leku (o tym decyduje lekarz) To powinno zmniejszyć bóle głowy.
- Polekowy ból głowy może pojawiać się u pacjentów przyjmujących tabletki antykoncepcyjne i leki stosowane w chorobie wieńcowej. Wówczas pomóc może zmiana leku.
6. Ból od kręgosłupa
Obejmuje głównie tył głowy, promieniuje do czubka i nasila się przy odchyleniu głowy w przód lub do tyłu. Łączy się z bólem karku, bo właśnie napięcie mięśni szyi jest odpowiedzialne za tego typu dolegliwości.
- Posmaruj okolice karku maścią rozgrzewającą. Nim jednak ją nałożysz, popraw krążenie w tym odcinku – zarzuć na szyję ręcznik frotté, weź końcówki w ręce i przesuwaj przez 2 minuty, prostując raz prawą raz lewą rękę. Dodatkowo weź lek przeciwbólowy.
- Staraj się nie przeciążać szyjnego odcinka kręgosłupa. Jeśli pracujesz przy komputerze, dopilnuj, by monitor był na wysokości oczu.
- Podczas podróży samochodem zakładaj na szyję poduszkę rogalik.
7. Ból wywołany nadciśnieniem
Koncentruje się z tyłu głowy. Ma pulsujący charakter, bywa też odbierany jako uczucie ucisku. Mogą mu towarzyszyć szumy uszne.
- Zmierz ciśnienie. Jeśli nie przekracza 139/89 mmHg, wszystko jest w porządku. Gdy pomiar jest nieznacznie wyższy (maksymalnie o 10 mmHg), odpocznij, weź tabletkę z paracetamolem i zmierz ciśnienie ponownie. W przypadku, gdy nadal będzie podniesione, idź do lekarza. Uwaga! Jeśli twoje ciśnienie osiągnie co najmniej 150/100 mmHg, zgłoś się natychmiast do lekarza.
- Jeżeli lekarz potwierdzi nadciśnienie, konieczne będzie przyjmowanie leków, które obniżą ciśnienie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!