Ból jajnika w ciąży - przyczyny

Ból jajnika w ciąży fot. Adobe Stock
Ból jajnika w ciąży zazwyczaj spowodowany jest zmianami hormonalnymi. Zdarza się jednak, że przyczyna bólu jest poważniejsza. Może to być m.in. ciąża pozamaciczna lub poronienie. Oba przypadki wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.
/ 13.02.2020 13:57
Ból jajnika w ciąży fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Ból jajnika w ciąży - rozrost macicy
  2. Ból jajnika w ciąży - ciąża pozamaciczna
  3. Ból jajnika w ciąży - skręt przydatków
  4. Ból jajnika w ciąży - torbiele
  5. Ból jajnika w ciąży - poronienie
     

Ból jajnika to termin, który nie funkcjonuje w słowniku medycznym. To dolegliwość, którą określany jest silny ból w podbrzuszu, często w okolicy miednicy. Zdarza się, że pojawia się także w trakcie ciąży. Nie zawsze jest jednak powodem do niepokoju. Bardzo często ból związany jest ze zmianami hormonalnymi, jakie mają miejsce w organizmie kobiety. Oto najpopularniejsze przyczyny bólu jajnika. 

Ból jajnika w ciąży - rozrost macicy

Ból jajnika (rozproszony ból w podbrzuszu) bardzo często zdarza się zwłaszcza na początku ciąży. Jeżeli nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy, to na tym etapie nie powinien wzbudzać niepokoju u przyszłej mamy. Ból wynikać może przede wszystkim ze zmian, jakie zachodzą w ciele kobiety.

Wzrost produkowanego progesteronu wpływa na znaczne rozciągnięcie się macicy. Powodować to może naciskanie na inne sąsiadujące z nią narządy, co może być odczuwane jako ból. Ból spowodowany rozrostem macicy powinien ustąpić samoistnie po kilku tygodniach. 

Jeżeli jest bardzo intensywny, to lekarz może zaproponować stosowanie środków przeciwbólowych. Aby zminimalizować ból należy również zrezygnować z intensywnego wysiłku i więcej czasu spędzać w pozycji leżącej. 

Bój jajnika w ciąży - ciąża pozamaciczna 

Jeżeli ból jest bardzo silny, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Może to być bowiem objaw ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej. Zdarza się, że towarzyszą jej inne objawy, m.in.:

Nieprawidłową ciążę zdiagnozować można za pomocą USG oraz testu poziomu BHCG we krwi. W przypadku ciąży pozamacicznej zaobserwować można brak wzrostu lub nawet spadek BHCG. Niestety, ciąży pozamacicznej nie można w żaden sposób uratować, ponieważ płód może prawidłowo rozwijać się jedynie w macicy.

Ciąża pozamaciczna może zagrażać życiu matki, dlatego konieczne jest jak najszybsze usunięcie jej. W tym celu stosuje się zwykle zabieg metodą laparoskopową. 

Ból jajnika w ciąży - skręt przydatków

Zdarza się, że w ciąży dochodzi do skrętu przydatków (nazywanego inaczej skrętem jajnika). Objawia się on nagłym i promieniującym bólem w podbrzuszu. Towarzyszą mu wymioty, nudności oraz problemy z oddawaniem stolca i gorączka.

Objawy skrętu przydatków często mylone są zapaleniem trzustki i kolką nerkową. Rozpoznanie choroby możliwe jest na podstawie badania USG. W leczeniu stosowana jest metoda laparoskopowa, która nie zagraża płodowi

Ból jajnika w ciąży - torbiele 

Ból jajnika w ciąży spowodowany może być również obecnością torbieli. Mogą się one ulokować na jajnikach np. z powodu zmian hormonalnych, jakie mają miejsce w ciele kobiety podczas ciąży. Wiele z nich nie wymaga leczenia chirurgicznego. Początkowo stosuje się zazwyczaj metodę obserwacji, ponieważ wiele torbieli, zwłaszcza tych małych, znika samoistnie. 

Ból jajnika w ciąży - poronienie

Poronienie we wczesnej fazie ciąży może przebiegać bezobjawowo. W późniejszych miesiącach pojawiają się jednak charakterystyczne dolegliwości. Objawy poronienia to silny i promieniujący ból w podbrzuszu, któremu towarzyszy krwawienie z dróg rodnych. W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia poronienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Więcej na temat ciąży:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA