Ból kręgosłupa lędźwiowego – leczenie

rwa kulszowa fot. Fotolia
Ból kręgosłupa lędźwiowego to zmora wielu osób. Na szczęście można sobie ulżyć w bólu. Jak?
Marta Słupska / 04.07.2017 13:47
rwa kulszowa fot. Fotolia

Większość osób skarżących się na bóle kręgosłupa narzeka na dolegliwości ze strony dolnego odcinka pleców, czyli odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dlaczego i jak mu zaradzić?

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny

Przyczyn bólu dołu pleców jest wiele. Najczęściej bóle te pojawiają się pomiędzy 30. a 50. rokiem życia i dotyczą urazu bądź przeciążenia kręgosłupa. Może się jednak okazać, że przyczyną dolegliwości jest na przykład zwężenie kanału nerwowego – wtedy bólowi towarzyszy pieczenie lub mrowienie – lub nawet nowotwór. Guz na kręgosłupie może objawiać się dodatkowo gorączką, tkliwością tej części ciała oraz spadkiem wagi.

Na ból dolnej części pleców skarżą się też często osoby otyłe lub z nadwagą, kobiety w ciąży, osoby pracujące w pozycji siedzącej i prowadzące siedzący tryb życia, z osteoporozą, cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów czy ZZSK – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Co ważne, bóle kręgosłupa mogą mieć też podłoże psychogenne – osoby z depresją odczuwają je jako dużo mocniejsze niż są w rzeczywistości.   

Kiedy zatem powinniśmy skontaktować się z lekarzem? Zdecydowanie wtedy, gdy ból nie ustępuje przez kilka dni i staje się przewlekły. Warto wówczas sprawdzić, co dokładnie go powoduje.  

Ból kręgosłupa lędźwiowego – badania

W przypadku bólu kręgosłupa lekarz może zalecić nam badania obrazowe, które pozwolą ocenić, jaka jest przyczyna dolegliwości, a co się z tym wiąże – jakie leczenie powinno się zastosować. Do badań tych należą: RTG kręgosłupa, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa.

Czy przy bólu dolnego odcinka pleców konieczna jest operacja?

Operacja to raczej ostateczność – leczenie chirurgiczne wdraża się, gdy inne metody leczenia zawodzą. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest natomiast nietrzymanie moczu, zaburzenia seksualne oraz zaburzenia funkcji zwieraczy.

Jak radzić sobie z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego jest zależne od jego przyczyny. Najczęściej chorym pomagają masaże lecznicze, leki przeciwbólowe i niesterydowe leki przeciwzapalne. Specjaliści zalecają także często stosowanie prądów zmiennych.

To, czy pojawią się u nas bóle kręgosłupa, zależą w dużej mierze od nas samych. Jeśli często się przeciążamy, siedzimy zbyt długo w jednej pozycji i nie ćwiczymy, możemy być prawie pewni, że prędzej czy później plecy dadzą o sobie znać. Aby pokonać ból, ale też mu zapobiec, niezwykle ważny jest ruch. Regularna aktywność fizyczna – w tym ćwiczenia na kręgosłup – pomaga rozciągnąć i wzmocnić mięśnie pleców.

Jeśli zaś ból pojawi się nagle i jest ostry, możemy pomóc sobie, przybierając pozycję krzesełkową: wystarczy położyć się na plecach z nogami ugiętymi w stawach biodrowych i kolanowych do 90 stopni. Nogi podpieramy na przykład na krześle. Na ten rodzaj bólu pomaga także pozycja embrionalna.

Jak wygrać z bólem kręgosłupa? – 10 praktycznych wskazówek

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA