Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa – jak sobie z nim radzić?

Jedni głoszą: gdy boli kręgosłup, należy leżeć i dać mu odpocząć. Inni zaś są zdania, że wręcz przeciwnie: powinno się ruszać i ćwiczyć. Jaka jest prawda? Zapytałyśmy o to lekarza ortopedę!
Marta Słupska / 22.03.2018 14:06

Kręgosłup zgina się w ciągu dnia od kilku do kilku tysięcy razy, a rzadko kiedy jest wyprostowany. Wystarczy pomyśleć, ile razy w ciągu dnia schylamy się, by zawiązać buty, podnieść coś z podłogi, umyć zęby, pochylić się nad biurkiem… Nic dziwnego, że tak wielu z nas skarży się na bóle kręgosłupa. I że tak wiele z tych dolegliwości „fundujemy” sobie sami…

Dlaczego kręgosłup lędźwiowy boli?

Zespoły bólowe kręgosłupa dotyczą aż 85% społeczeństwa – tak samo często kobiet, jak i mężczyzn. Zwykle pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia i bywają tak dokuczliwe, że wymagają kontroli lekarskiej.

Jeśli boli nas kręgosłup, to zazwyczaj w odcinku lędźwiowym – od podnoszenia ciężarów (nawet siatek z zakupami), nieodpowiedniego siedzenia przy komputerze czy pochylania się nad umywalką.

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym jest najczęściej spowodowany zmianami o charakterze przeciążeniowym, a także procesem zwyrodnieniowym. Dolegliwości mogą także powodować choroby rozwojowe czy o charakterze reumatologicznym, a także uciski nerwowe. Warto tutaj wspomnieć, że pacjenci obawiają się często, że przyczyną ich dolegliwości jest rak, jednak nowotwory stanowią zaledwie 1% powodów bólu kręgosłupa lędźwiowego.

Na jakie kontuzje narażeni są pracownicy biurowi?

Kręgosłup nie lubi nadmiernego przeciążania: podnoszenia za ciężkich przedmiotów, niewłaściwego siedzenia. Aby o niego dbać, należy regularnie ćwiczyć i unikać nadwagi oraz otyłości.

O tym, jak dbać o kręgosłup, co robić, gdy boli i kiedy lepiej dać mu odpocząć, a kiedy postawić na ćwiczenia fizyczne, opowiedział nam dr n. med. Krzysztof Jagodziński, specjalista ortopedii i traumatologii w Centrum Medycznym Damiana. Zobaczcie video!

Polecamy:
Ból kręgosłupa – zdiagnozuj się! [interaktywna grafika]
Ból krzyża – jak walczyć z bólem kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego?

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!