Ból stawów fot. Fotolia

Ból stawów - jak stosować ciepłe i zimne okłady

Gdy bolą stawy, warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby łagodzące tą dolegliwość. Podpowiadamy, jak stosować ciepłe i zimne okłady uśmierzające ból stawów
/ 28.03.2013 07:00
Ból stawów fot. Fotolia
To skuteczny sposób kurowania się przy bólu czy obrzęku. Najprostsze są okłady wykorzystujące działanie temperatury:

1. Zimne okłady


Zimne okłady pomogą Ci zwalczyć ból stawów na wczesnych etapach dolegliwości i wtedy, gdy staw nie jest zbyt mocno uszkodzony (np. gdy go przeciążysz). Zimne okłady uśmierzają ból, ograniczają obrzęk i stan zapalny. By uzyskać kojący efekt, przyłóż do chorego miejsca kostki lodu zawinięte w ściereczkę. Trzymaj 5 min, powtórz 2–3 razy w ciągu dnia.

2. Ciepłe okłady


W przeciwieństwie do kojących zimnych okładów, rozgrzewające kompresy mogą zaognić istniejący stan zapalny. Dlatego nigdy nie stosuj ich przy ostrych stanach zapalnych stawów ani przy ostrym bólu. Ciepłe okłady to kuracja na długotrwałe dolegliwości, np. zwyrodnienia. Ciepło poprawia bowiem ukrwienie i zmniejsza sztywność stawu. Codziennie przez 10–15 min ogrzewaj staw termoforem lub poduszką elektryczną.

Dowiedz się więcej na temat zdrowia i leczenia stawów:


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!