Bóle stawów – jak ich uniknąć?

ból stawów
Siedzący tryb życia czy niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów bardzo obciążają stawy, powodując ból. Jak dbać o stawy i zapobiegać ich dolegliwościom?
/ 13.04.2016 12:10
ból stawów

O mocne stawy trzeba dbać już od dziecka

W okresie niemowlęcym prawie cały czas jesteśmy w ruchu (machamy kończynami, przewracamy się lub raczkujemy). Rodzice muszą jedynie pamiętać, by zakładać dziecku wygodne ubranka i buty – codzienne spacery i zabawa wystarczą, by dziecko prawidłowo się rozwijało. Zaszkodzić może jedynie brak ruchu, np. siedzenie przed komputerem i wywołana nim nadwaga. Ryzykowne mogą być również powikłania po chorobach, np. anginie lub stany zapalne.

W czasie dojrzewania nastolatka zagrożeniem są urazy i kontuzje nabyte w trakcie intensywnego wzrostu oraz stosowane diety odchudzające i niektóre suplementy. W tym czasie istotne są wizyty u ortopedy, który oceni rozwój kości i postawy dziecka, a w razie konieczności zaleci gimnastykę korekcyjną.

Kiedy zaczynamy sami sobie szkodzić?

Z upływem lat stawy zaczynają się zużywać, a my sami często przyspieszamy jeszcze ten proces. Najgroźniejszy jest siedzący tryb życia i wieloletnie przeciążanie stawów (np. spanie na niewłaściwe dobranym materacu i poduszce, siedzenie z nogą na nodze). Złe nawyki podczas wykonywania codziennych czynności (m.in.: podnoszenie ciężarów na wyprostowanych nogach, noszenie torby cały czas na tym samym ramieniu czy częste schylanie się, wchodzenie na drabinę). Osłabiają je również nabyte urazy w trakcie intensywnego uprawiania sportu.

Problem urazów stawów częściej dotyka kobiety niż mężczyzn jest to spowodowane działaniem hormonów (w czasie ciąży, w okresie przekwitania). Niestety panie przeważnie wykonują prace siedzące i dźwigają ciężkie zakupy ze sklepów, obciążając w ten sposób stawy.

W dzisiejszych czasach duży wpływ na stan zdrowia stawów ma nadwaga. Każdy dodatkowy kilogram powyżej prawidłowej wagi obciąża kręgi i dyski kręgosłupa, powodując ich zniekształcenie. Poprzez nadwagę nadwyrężamy stawy kolanowe i biodrowe oraz lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Prowadzi to do postępujących zwyrodnień stawów, czyli artrozy.

Zobacz też: Dieta na chore stawy – co jeść, a czego unikać?

Jak możemy temu zapobiec?

Najważniejszy jest umiarkowany, dopasowany do swoich możliwości ruch (niezbyt gwałtowny, by nie ciągnąć i nadwyrężać stawów).

Dobrym treningiem jest pływanie, spokojna jazda na rowerze i spacery.
Dobrze jest prawidłowo wykonywać rutynowe czynności, m.in. : kucać kiedy podnosimy cięższe przedmioty, przy wannie mieć uchwyty, które ułatwią wchodzenie i wychodzenie, podczas jazdy samochodem unikanie sięgania po coś na tylne siedzenie, wykonując skomplikowane skręty ciała.

Jeśli wykonujemy siedzącą pracę, warto co jakiś czas pomachać swobodnie nogami i rękoma. Po powrocie do domu położyć się natomiast na brzuch z dolną częścią nóg wystającą poza brzeg łóżka.

Dopóki nie mamy poważnych dolegliwości, wystarczy zmiana nawyków i oszczędzanie stawów. Jeśli problemy ze stawami powracają, warto skorzystać z konsultacji ortopedy, który zaleci żele, kremy czy środki przeciwbólowe i łagodzące stany zapalne lub rehabilitację.

Zobacz też: Stawy do naprawy – jak rozpoznać zwyrodnienie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA