Celiakia jest chroniczną chorobą jelita cienkiego i wbrew powszechnej opinii nie jest schorzeniem o podłożu alergicznym. Polega ona mianowicie na nieadekwatnej odpowiedzi immunologicznej w stosunku do niegroźnego białka występującego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie) jakim jest gluten. Myli się również ten, kto uważa, że choroba ta dotyczy głównie dzieci. Coraz częściej bowiem diagnozę „celiakia” stawia się u osób 40 – 50 letnich.
Choroba może objawiać się bardzo różnie, z czego wynikają częste trudności w jej zdiagnozowaniu. Najczęściej chorzy na celiakię uskarżają się na bóle brzucha, biegunkę i utratę masy ciała. Często występują również bezsenność, chroniczne zmęczenie, a nawet depresja.
Jednak niektórzy pacjenci mogą wykazywać również zupełnie inny wachlarz symptomów. U dzieci wskazywać na celiakię mogą zaburzenia wzrostu, niedobór żelaza i zamiany w zachowaniu np. zwiększona płaczliwość.
Leczenie celiakii jest proste, ale bardzo uciążliwe. Polega ono na stosowaniu diety pozbawionej produktów zawierających gluten. Oznacza to całkowitą rezygnację np. z produktów zawierających mąkę (ciastka, tradycyjne pieczywo). W dzisiejszych czasach jednak coraz łatwiej jest zbilansować dietę u osób z celiakią.
(kp/pk)
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!