Reklama

Celiakia, czyli glutenozależna choroba trzewna jest zaburzeniem o podłożu immunologicznym, dotyczącym jelita cienkiego. Przyczyny choroby wiąże się z trwałą nietolerancją glutenu, czyli białek obecnych w nasionach zbóż – pszenicy, jęczmienia i żyta. Oddziaływanie glutenu na jelita skutkuje wytworzeniem reakcji autoimmunologicznej, skierowanej na kosmki jelitowe w jelicie cienkim, co z kolei prowadzi do ich zaniku.

Reklama

Jakie są objawy celiakii?
Symptomy choroby mogą być przeróżne i dotyczyć kilku układów w organizmie człowieka. U młodszych pacjentów i dzieci, na pierwszy plan wysuwają się problemy jelitowe, z kolei u dorosłych dominują objawy pozajelitowe.
Symptomy celiakii możemy wiec pogrupować na te, które występują ze strony:

  • układu pokarmowego, do których zaliczamy przewlekłą, cuchnącą biegunkę, bóle brzucha, spadek masy ciała, związany z niedożywieniem, naprzemienne zaparcia z biegunkami, nawracające afty w jamie ustnej, wymioty, problemy wątrobowe np. stłuszczeniowe zapalenie wątroby;
  • układu krwiotwórczego, obejmujące niedokrwistości niedoborowe, głównie z niedoboru żelaza i witamin z grupy B;
  • układu nerwowego, czyli zaburzenia, których objawem jest padaczka, migreny oraz ataksja – czyli niezborność ruchowa, polegająca na upośledzeniu koordynacji ruchowej i wykonywaniu ruchów nieprecyzyjnych, wbrew naszej woli, niesprawnych;
  • psychiki, głównie obniżenie nastroju i depresja;
  • układu płciowego, głównie dotyczą opóźnienia dojrzewania płciowego, jak np. opóźnienie pojawienia się menarche (pierwszej miesiączki);
  • skóry, manifestującymi się upośledzeniem jej barier ochronnych, a także skłonnością do opryszczkowatego zapalenia skóry.

Inne objawy choroby trzewnej mogą przybierać znamiona osłabienia mięsni lub tężyczki, czyli występowania nadmiernych stanów skurczowych mięśni. Obserwuje się także niski wzrost, „cierpiącą aparycję” i niedorozwój szkliwa zębów.

Postacie choroby trzewnej
Wyróżniamy cztery postaci kliniczne celiakii: klasyczna, nietypową, niemą i latentną.
Postać klasyczna manifestuje się objawami ze strony przewodu pokarmowego i obserwuje się w niej zanik kosmków jelitowych.
Postać nietypowa to pojawienie się symptomów pozajelitowych, ze słabo wyrażonymi objawami ze strony układu pokarmowego. W tej postaci także dochodzi do zaniku kosmków jelitowych.
Postać niema celiakii, jak nazwa sugeruje ma przebieg bezobjawowy, z zanikiem kosmków jelitowych. Podobnie jest w postaci latentnej, jednak w tym przypadku zastosowanie diety z glutenem nie wywołuje zaniku kosmków, w związku z czym błona śluzowa jelita jest prawidłowa.
We wszystkich postaciach celiakii we krwi obecne są autoprzeciwciała przeciwendomyzjalne i przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej (AEA i TGA).

Przebieg celiakii
Przebieg choroby trzewnej zależy od stosowania się do wskazówek lekarskich, obejmujących głównie dietę bezglutenową. Zaburzenie nierozpoznane i nieleczone, może skutkować wieloma powikłaniami. Jeżeli chodzi o układ pokarmowy, najczęściej występuje:

  • rak gardła, przełyku i jelita cienkiego,
  • chłoniak jelita cienkiego,
  • celiakia oporna na leczenie – czyli objawy nie ustępują przy diecie bezglutenowej.

Układ krwiotwórczy buntuje się, co obserwujemy w postaci chłoniaka nieziarniczego i upośledzeniu funkcji śledziony, zwanym hiposplenizmem.
Niepłodność, przedwczesna menopauza, poronienia nawykowe i porody przedwczesne mogą być powikłaniami celiakii z układu rodnego. W chorobie trzewnej istnieją też zjawiska patologiczne obejmujące tkankę kostną, takie jak osteoporoza i osteomalacja, charakteryzująca się „rozmiękaniem kości”.

W kolejnym artykule o celiakii omówimy cały proces diagnostyczny choroby. Przedstawimy cały algorytm rozpoznawania choroby trzewnej oraz możliwe badania pomocnicze, które mogą wnieść wiele cennych informacji do diagnostyki.

Reklama

Opracowano na podstawie:

Grzymisławski M., Stankowiak-Kulpa H., Włochal M., Celiakia –standardy diagnostyczne i terapeutyczne 2010, ViaMedica, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 1, 12.21,
Szczeklik A., Gajewski P., Choroby wewnętrzne kompendium medycyny praktycznej, MP, Kraków 2009

Reklama
Reklama
Reklama
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Loading...