Grypa bostońska - co to?
Grypa bostońska to schorzenie infekcyjne przebiegające z wysypką w obrębie dłoni, stóp i ust. Jest wywoływane przez wirusa coxsackie A16 (wirus lityczny z rodziny Picornaviridae, rodzaju Enterovirus). Wirus ten jest blisko spokrewniony z wirusem Polio, a odkryty został właśnie podczas badań nad polio w mieście Coxsackie, niedaleko Bostonu – skąd też pochodzi tajemnicza nazwa choroby.
Przenoszenie wirusa
Grypa bostońska (inaczej choroba bostońska) to choroba brudnych rąk, zatem przenosi się przez bliski kontakt z zakażoną osobą i w dużych skupiskach ludzi, np. w przedszkolach, szkołach.
Pory zakażeń
Do zakażenia dochodzi jesienią, w okresie niskich temperatur, czyli w czasie zwiększonej zapadalności na infekcje.
Okres inkubacji
Okres inkubacji, czyli czas od wniknięcia drobnoustrojów do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów infekcji, wynosi 3-7 dni.
Objawy grypy bostońskiej
- początkowo podobne do przeziębienia: gorączka, osłabienie, marudność, drażliwość, spadek apetytu, ból gardła i uszu,
- 1-2 dni później: czerwona wysypka wokół ust, na wewnętrznej stronie dłoni i podeszwach stóp – po nadkażeniu bakteriami przybiera postać bolesnych owrzodzeń,
- biegunka, której mogą towarzyszyć owrzodzenia w okolicy pośladków.
Jeśli wysypka nie uległa nadkażeniu bakteriami, raczej nie jest dokuczliwa u dzieci. Świąd wysypki zwykle występuje u dorosłych. W Polsce nie wykonuje się badań krwi, które ułatwiałyby szybką diagnostykę choroby. W związku z tym, choroba bostońska jest często mylona z ospą.
Warto jednak wiedzieć, iż ospa objawia się wysypką na całym ciele i ma postać pojedynczych wyprysków. Natomiast w chorobie bostońskiej są to charakterystyczne trzy miejsca, a wysypka ma charakter skupionych, zlewających się w czerwone plamy wyprysków, czy też owrzodzeń.
Leczenie grypy bostońskiej
Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i izolacji dziecka. Trzeba zapobiegać nadkażeniom wysypki poprzez dokładną, ale jednocześnie delikatne mycie ciała. W razie nadkażeń bakteryjnych wysypki bywają stosowane antybiotyki. Nadważona wysypka w obrębie ust może skutkować trudnościami w otwieraniu ust, piciu i karmieniu.
Według zaleceń lekarza, podajemy dziecku leki przeciwgorączkowe, nawadniamy je płynami, a zmiany wysypkowe smarujemy roztworem gencjany lub innym, jaki zapisze pediatra. W celach profilaktycznych zaleca się częste mycie rąk i wypracowanie tego nawyku u dziecka.
Powikłania grypy bostońskiej
Do rzadkich powikłań choroby bostońskiej należą:
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zapalenie mózgu,
- paraliż podobny do polio.
Zobacz także:
Co to jest grypa i skąd się wzięła?
Grypa hiszpanka - co to za rodzaj grypy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!