Choroba Meniera – objawy i leczenie

Choroba Meniera – objawy i leczenie fot. Fotolia
Choroba Meniere’a to schorzenie, które może mieć poważne konsekwencje dla słuchu chorego.
Marta Słupska / 10.07.2017 14:17
Choroba Meniera – objawy i leczenie fot. Fotolia

Choroba Meniere’a (zwana też popularnie chorobą Meniera) to rzadka dolegliwość związana z uchem wewnętrznym, która pojawia się zazwyczaj u osób w czwartej lub piątej dekadzie życia. Na czym polega i jak się ją leczy? Czy może doprowadzić do utraty słuchu u chorego?

Na czym polega choroba Meniere’a?

Choroba Meniere’a to schorzenie, które polega na nadmiernym gromadzeniu się endolimfy w uchu wewnętrznym. W jej wyniku pacjent odczuwa zaburzenia równowagi i gorzej słyszy. Choroba może dotyczyć jednego ucha lub obu uszu.

Nie wiadomo dokładnie, czy schorzenie powoduje nieprawidłowy przepływ endolimfy, czy jej nadmierne wydzielanie. Na powstanie choroby może mieć wpływ kilka czynników, m.in.: zaburzenia naczyniowe, zaburzenia budowy anatomicznej, zakażenie wirusowe, genetyka, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia psychosomatyczne lub czynnik immunologiczny.

Objawy choroby Meniere’a

Objawy schorzenia pojawiają się nagle i zazwyczaj dotyczą jednego ucha. Zaliczamy do nich:

  • kłopoty ze słuchem,
  • szumy w uszach,
  • gwałtowne zawroty głowy,
  • uczucie pełności w uszach.

Niektórzy pacjenci odczuwają także nudności, które mogą być połączone z wymiotami. Po ataku choroby wielu z nich odczuwa senność. U części pacjentów zawroty głowy są tak silne, że powodują upadki.

Nieleczona choroba powoduje poważne upośledzenie słuchu – choroba z czasem obejmuje także drugie ucho.

Jak dbać o słuch dziecka?

Choroba Meniere’a – diagnozowanie

Aby wykluczyć inne choroby, specjaliści kierują pacjenta na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Często konieczna jest też konsultacja neurologiczna i okulistyczna.

Choroba Meniere’a – leczenie

Najpierw lekarze często zalecają pacjentom zmianę trybu życia: unikanie stresujących sytuacji, odpoczywanie i ograniczanie czekolady, soli, kawy, papierosów i alkoholu. Jeśli to nie pomaga, stosuje się leczenie farmakologiczne: leki przeciwhistaminowe, antybiotyki czy kortykosteroidy.

W poszczególnych sytuacjach może się okazać, że konieczny będzie drenaż jamy bębenkowej lub przecięcie nerwu przedsionkowego. Właściwe leczenie nie tylko zatrzymuje rozwój choroby, ale też ogranicza ryzyko utraty słuchu, a także zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości: zawroty głowy czy szumy uszne.

Jak uniknąć kłopotów ze słuchem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA