Choroby psychosomatyczne czyli czy naprawdę coś mi dolega?

Boli cię głowa, masz duszności, problemy z żołądkiem… a lekarze mimo badań nie mogą nic znaleźć. To wcale nie musi być sprawa dla dr House – problem może leżeć w twojej psychice.
/ 05.02.2013 07:34

Boli cię głowa, masz duszności, problemy z żołądkiem… a lekarze mimo badań nie mogą nic znaleźć. To wcale nie musi być sprawa dla dr House – problem może leżeć w twojej psychice.

Choroby psychosomatyczne czyli czy naprawdę coś mi dolega?

depositphotos.com

Psyche i soma
Medycyna lubi testy, wyniki, zdjęcia i USG. Niestety, w bardzo wielu wypadkach nasze dolegliwości wymykają się popularnym definicjom i okazują się mieć bardzo złożone podłoże. Znamy cały dział chorób psychosomatycznych, które choć objawiają się fizycznymi bólami i dysfunkcjami, w rzeczywistości pochodzą z zaburzeń sfery psychologicznej. Stres, obawy, niepewność, kompleksy – wszystko to może powodować nawet bóle zębów!
Choroby psychosomatyczne to takie jednostki chorobowe, które łączą naszą psychikę (psyche) z ciałem (soma).

Jakie to choroby?
Do pewnego stopnia może powiedzieć, że każda choroba wiąże umysł oraz oznaki fizyczne, bo wszak to mózg reguluje pracę wszystkich narządów ciała. Większość dobrze znanych i sklasyfikowanych chorób ulega znacznemu pogorszeniu w sytuacjach stresu – np. stan skóry przy łuszczycy, bóle przy reumatyzmie czy problemy z oddychaniem przy astmie. Z drugiej strony, wiele chorób psychicznych tj. obsesje manifestuje się również fizycznymi oznakami. Wreszcie, są też takie przypadłości, które choć odczuwamy i pochodzą z naszych leków i stresu, nie są w rzeczy samej chorobą, bo mają wymiar jedynie subiektywny, np. poczucie duszenia w klatce piersiowej.

Symptomy
Sposobów w jakie manifestują się nasze psychologiczne problemy może być bardzo wiele. Uzależnione są one od funkcji poszczególnych hormonów, których wydzielanie podczas stresu ulega modyfikacji jak również słabych punktów organizmu i skłonności genetycznych, które czynią nas bardziej podatnymi np. na problemy gastyczne. Do najczęściej obserwowanych symptomów psychosomatycznych należą jednak:

  • Swędzenie, zwłaszcza skóry głowy i twarzy
  • Bóle pleców, zwłaszcza krzyża, często połączone z drętwieniem nóg i słabnięciem mięśni nóg
  • Suchość w ustach
  • Zmiany skórne, często ropne
  • Problemy żołądkowe – odbijanie, wzdęcia, gazy, bóle brzucha, mdłości, zatwardzenia, biegunki
  • Palpitacje serca i bóle w klatce piersiowej
  • Zawroty głowy
  • Parcie na pęcherz, potrzeba częstego siusiania
  • Zaburzenia erekcji
  • Spadek libido, nieregularne miesiączki, ból przy menstruacji

Powyżysze oraz inne objawy zwykle pojawiają się przed ukończeniem 30 roku życia, częściej u kobiet. Przynajmniej jeden z obserwowanych symptomów ma podłoże neurologiczne np. zaburzenia równowagi, paraliż, podwójne widzenie, omdlenia, zaburzenia widzenia lub słyszenia.

Jak się wyleczyć?

Jeśli twoje dolegliwości przypominają powyższe i jak dotąd nie znalazłeś u lekarzy żadnej odpowiedzi, to warto wziąć pod uwagę choroby psychosomatyczne. A jako że u ich podstaw leży zwykle stres, depresja, obawy czy traumy, leczenie wymaga środków psychoterapeutycznych – od relaksacji, medytacji, i technik radzenia sobie ze stresem, przez psychoanalizę i preparaty uspokajające a na lekach psychotropowych skończywszy. Ważne jest aby trafić do dobrego psychiatry, który pomoże nam ogarnąć źródło i istotę dręczących nas dolegliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)