Boli cię głowa, masz duszności, problemy z żołądkiem… a lekarze mimo badań nie mogą nic znaleźć. To wcale nie musi być sprawa dla dr House – problem może leżeć w twojej psychice.
Psyche i soma
Medycyna lubi testy, wyniki, zdjęcia i USG. Niestety, w bardzo wielu wypadkach nasze dolegliwości wymykają się popularnym definicjom i okazują się mieć bardzo złożone podłoże. Znamy cały dział chorób psychosomatycznych, które choć objawiają się fizycznymi bólami i dysfunkcjami, w rzeczywistości pochodzą z zaburzeń sfery psychologicznej. Stres, obawy, niepewność, kompleksy – wszystko to może powodować nawet bóle zębów!
Choroby psychosomatyczne to takie jednostki chorobowe, które łączą naszą psychikę (psyche) z ciałem (soma).
Jakie to choroby?
Do pewnego stopnia może powiedzieć, że każda choroba wiąże umysł oraz oznaki fizyczne, bo wszak to mózg reguluje pracę wszystkich narządów ciała. Większość dobrze znanych i sklasyfikowanych chorób ulega znacznemu pogorszeniu w sytuacjach stresu – np. stan skóry przy łuszczycy, bóle przy reumatyzmie czy problemy z oddychaniem przy astmie. Z drugiej strony, wiele chorób psychicznych tj. obsesje manifestuje się również fizycznymi oznakami. Wreszcie, są też takie przypadłości, które choć odczuwamy i pochodzą z naszych leków i stresu, nie są w rzeczy samej chorobą, bo mają wymiar jedynie subiektywny, np. poczucie duszenia w klatce piersiowej.
Symptomy
Sposobów w jakie manifestują się nasze psychologiczne problemy może być bardzo wiele. Uzależnione są one od funkcji poszczególnych hormonów, których wydzielanie podczas stresu ulega modyfikacji jak również słabych punktów organizmu i skłonności genetycznych, które czynią nas bardziej podatnymi np. na problemy gastyczne. Do najczęściej obserwowanych symptomów psychosomatycznych należą jednak:
- Swędzenie, zwłaszcza skóry głowy i twarzy
- Bóle pleców, zwłaszcza krzyża, często połączone z drętwieniem nóg i słabnięciem mięśni nóg
- Suchość w ustach
- Zmiany skórne, często ropne
- Problemy żołądkowe – odbijanie, wzdęcia, gazy, bóle brzucha, mdłości, zatwardzenia, biegunki
- Palpitacje serca i bóle w klatce piersiowej
- Zawroty głowy
- Parcie na pęcherz, potrzeba częstego siusiania
- Zaburzenia erekcji
- Spadek libido, nieregularne miesiączki, ból przy menstruacji
Powyżysze oraz inne objawy zwykle pojawiają się przed ukończeniem 30 roku życia, częściej u kobiet. Przynajmniej jeden z obserwowanych symptomów ma podłoże neurologiczne np. zaburzenia równowagi, paraliż, podwójne widzenie, omdlenia, zaburzenia widzenia lub słyszenia.
Jak się wyleczyć?
Jeśli twoje dolegliwości przypominają powyższe i jak dotąd nie znalazłeś u lekarzy żadnej odpowiedzi, to warto wziąć pod uwagę choroby psychosomatyczne. A jako że u ich podstaw leży zwykle stres, depresja, obawy czy traumy, leczenie wymaga środków psychoterapeutycznych – od relaksacji, medytacji, i technik radzenia sobie ze stresem, przez psychoanalizę i preparaty uspokajające a na lekach psychotropowych skończywszy. Ważne jest aby trafić do dobrego psychiatry, który pomoże nam ogarnąć źródło i istotę dręczących nas dolegliwości.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!