Ciśnieniomierz - jak zmierzyć ciśnienie w domu

Każda z nas powinna mierzyć ciśnienie krwi przynajmniej raz w roku. Zobacz, jak to zrobić
Marta Wilczkowska / 16.05.2013 13:08
Ciśnienie krwi to doskonały marker rozwijających się chorób serca. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowy puls i ciśnienie krwi kontrolować regularnie, nawet wtedy, jeśli czujesz się zupełnie zdrowa.

Jak często mierzyć ciśnienie krwi?


Każda z nas powinna kontrolnie zmierzyć swoje ciśnienie krwi i puls co najmniej raz w roku (a po ukończeniu 50 lat - raz na każde półrocze). Dzięki temu będziesz mogła wcześnie wykryć zaburzenia i podjąć odpowiednie kroki, zanim choroba rozwinie się w pełni.

Jak zmierzyć ciśnienie?


Ciśnienie krwi i puls możesz zmierzyć sama, nie wychodząc nawet z domu. Potrzebny ci będzie jedynie ciśnieniomierz i, jeśli nie posiadasz ciśnieniomierza automatycznego, słuchawki (które zwykle są dołączane do tradycyjnych ciśnieniomierzy). Jak to zrobić?
  1. Rozluźnij się i usiądź wygodnie z ręką opartą o blat stołu lub oparcie fotela
  2. Podwiń lewy rękaw i załóż na ramię rękaw ciśnieniomierza (pamiętaj, aby przewód ciśnieniomierza znalazł się "na dole", w zagłębieniu łokcia)
  3. Umieść słuchawkę w zagłębieniu łokcia, pod opaską ciśnieniomierza i załóż słuchawki
  4. Uciskaj dyszę ciśnieniomierza aż rękaw skurczy się odpowiednio mocno
  5. Zacznij powoli spuszczać powietrze, na bieżąco kontrolując dźwięk w słuchawkach. Pierwsze dźwięki które usłyszysz odpowiadają wartości ciśnienia skurczowego, ostatnie - rozkurczowego.
Prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić do 140/90 mmHg. Pamiętaj, aby nie mierzyć ciśnienia kilka razy pod rząd - wykonany w ten sposób pomiar może dać niemiarodajne wyniki.

W przypadku ciśnieniomierzy automatycznych sprawa jest o tyle prostsza, że aparat sam określa wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego - po założeniu opaski wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk i poczekać, aż pokażą się wyniki.

Oto przegląd ciśnieniomierzy do domowego pomiaru ciśnienia krwi:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA