Jak często mierzyć ciśnienie krwi?
Każda z nas powinna kontrolnie zmierzyć swoje ciśnienie krwi i puls co najmniej raz w roku (a po ukończeniu 50 lat - raz na każde półrocze). Dzięki temu będziesz mogła wcześnie wykryć zaburzenia i podjąć odpowiednie kroki, zanim choroba rozwinie się w pełni.
Jak zmierzyć ciśnienie?
Ciśnienie krwi i puls możesz zmierzyć sama, nie wychodząc nawet z domu. Potrzebny ci będzie jedynie ciśnieniomierz i, jeśli nie posiadasz ciśnieniomierza automatycznego, słuchawki (które zwykle są dołączane do tradycyjnych ciśnieniomierzy). Jak to zrobić?
- Rozluźnij się i usiądź wygodnie z ręką opartą o blat stołu lub oparcie fotela
- Podwiń lewy rękaw i załóż na ramię rękaw ciśnieniomierza (pamiętaj, aby przewód ciśnieniomierza znalazł się "na dole", w zagłębieniu łokcia)
- Umieść słuchawkę w zagłębieniu łokcia, pod opaską ciśnieniomierza i załóż słuchawki
- Uciskaj dyszę ciśnieniomierza aż rękaw skurczy się odpowiednio mocno
- Zacznij powoli spuszczać powietrze, na bieżąco kontrolując dźwięk w słuchawkach. Pierwsze dźwięki które usłyszysz odpowiadają wartości ciśnienia skurczowego, ostatnie - rozkurczowego.
W przypadku ciśnieniomierzy automatycznych sprawa jest o tyle prostsza, że aparat sam określa wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego - po założeniu opaski wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk i poczekać, aż pokażą się wyniki.
Oto przegląd ciśnieniomierzy do domowego pomiaru ciśnienia krwi:
1
z
6
Ciśnieniomierz AND UA-631, cena ok. 140 zł
2
z
6
Ciśnieniomierz Panasonic EW3106, cena ok. 140 zł
3
z
6
Ciśnieniomierz Beuer BC08, cena ok. 150 zł
4
z
6
Ciśnieniomierz Omron M3, cena ok. 160 zł
5
z
6
Ciśnieniomierz Hartmann Tensoval duo control, cena ok. 180 zł
6
z
6
Ciśnieniomierz MicroLife BP A150, cena ok. 130 zł
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!