Kamica nerkowa może przebiegać bezobjawowo lub charakteryzować się ostrym bólem - napadem kolki nerkowej/fot. Fotolia

Co 10. osoba w Polsce ma chore nerki!

Na choroby nerek cierpi około 4 mln Polaków. Jedynie 25 tys. osób wie, że są chore. Choroby nerek powinny być wcześnie diagnozowane, aby móc wdrożyć działania nefroprotekcyjne i uchronić się przed rozwojem ostatniego stadium choroby – czytamy w „Mediaplanet”.
/ 22.03.2011 10:08
Kamica nerkowa może przebiegać bezobjawowo lub charakteryzować się ostrym bólem - napadem kolki nerkowej/fot. Fotolia

Chore nerki nie bolą. Mogą one stopniowo tracić swoją funkcję, a my nie zauważymy objawów. Dlatego istnieje potrzeba przeprowadzania badań profilaktycznych. Wystarczy raz w roku, a w przypadku osób z grup ryzyka raz na pół roku, wykonać badanie krwi i moczu.

Przed chorobami nerek można się uchronić prowadząc zdrowy styl życia. Należy ograniczyć w diecie sól oraz ograniczyć przyjmowanie leków, które mogą uszkadzać nerki.

Częstymi powikłaniami chorób nerek są choroby układu krążenia, które są przyczyną 30% zgonów na świecie. Z drugiej zaś strony wahania ciśnienia prowadzą do uszkodzenia nerek.

Według dr Mazur największym problemem jest brak świadomości wśród Polaków. Prowadzone na całym świecie badania dowodzą, że odpowiednia profilaktyka zmniejsza roczny przyrost dializowanych o 7% i chroni przed śmiercią spowodowaną powikłaniami chorób nerek.

Źródło: „Mediaplanet” - dodatek tematyczny „Rzeczpospolitej”, marzec 2011/ak

Przeczytaj: Przeszczep nerki nie dla każdego cukrzyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!