fot. Fotolia
Tradycyjne Święta Bożego Narodzenia obfitują w potrawy tłuste, słodkie i ciężkostrawne. Smażone pierogi z kapustą i grzybami, smażony karp, bigos wigilijny, śledzie w śmietanie, a do tego makowiec, sernik i kutia to duże obciążenie dla żołądka. Co zatem zrobić, żeby te świętą były zarówno smaczne, jak i zdrowe, szczególnie jeśli cierpimy na choroby żołądka?
Codzienna dieta przy chorobach żołądka
Osoby zmagające się z chorobami żołądka, takimi jak choroba refleksowa żołądkowo-przełykowa (potocznie zwana refluksem), dyspepsja (niestrawność), choroba wrzodowa czy rak żołądka, powinny na co dzień stosować dietę lekkostrawną, czyli taką, która w najmniejszym stopniu obciąży chory narząd.
Dlatego też powinny unikać potraw wzdymających (m.in. cebula, czosnek, warzywa kapustne, strączkowe), potraw smażonych, szczególnie z dużym dodatkiem tłuszczu, potraw typu fast-food, tłustych wędlin i mięs, kawy i mocnej herbaty, słonych i słodkich przekąsek, tłustych ciast i deserów, czekolady, alkoholu i ostrych przypraw.
Lekkostrawna Wigilia – czy to możliwe?
Stosowanie diety lekkostrawnej na co dzień nie jest trudne, szczególnie jeśli po jej zastosowaniu czujemy znaczną poprawę. Natomiast problemem może być trzymanie się tych zaleceń w okresie świątecznym, kiedy to na stole jest wiele produktów niewskazanych w diecie lekkostrawnej. Wiele jednak nie oznacza wszystkie…
Jeśli spędzamy święta u rodziny czy znajomych, można wybrać produkty, które nie będą nam szkodziły. Jeśli natomiast przygotowujemy święta sami, możemy przyrządzić lekko zmodyfikowane potrawy, tak aby zachować tradycję i zdrowie.
Przede wszystkim należy wyeliminować smażenie – rybę można upiec lub ją ugotować i przyrządzić w galarecie. Wskazana jest również ryba po grecku, jednakże należy uważać na dodatek sosu pomidorowego do warzyw w tym daniu, gdyż u niektórych osób pomidory i ich koncentraty mogą nasilać objawy niestrawności i zgagi. Można dodać natomiast do takiego dania natkę pietruszki czy kopru, które łagodzą objawy niestrawności. Niewskazane jest spożywania pierogów z kapustą i grzybami – są ciężkostrawne, będą potęgować nieprzyjemne dolegliwości, tj. wzdęcia czy gazy, zastąpić je można natomiast gotowanymi pierogami ruskimi (najlepiej, gdyby były przygotowane bez dodatku cebuli). W przypadku sałatek, najlepsze będą te przygotowane z gotowanych warzyw lub znacznie rozdrobnionych, bez dodatku tłustych zawiesistych sosów czy majonezu. Zupa rybna czy barszcz wigilijny (szczególnie z gotowanymi burakami) również są wskazane, ważne tylko, aby nie zawierały dużo tłuszczu. Z ciast można pozwolić sobie na kawałek babki z owocami lub ciasta drożdżowego.
Czego należy unikać przy problemach z żołądkiem?
Osoby z chorobami żołądka powinny unikać kilku produktów, które mogą wzmagać dolegliwości i powodować znaczne pogorszenie stanu zdrowia:
- owoce cytrusowe (pomarańcze, mandarynki, grejpfruty),
- pomidory, soki pomidorowe, koncentraty,
- papryka,
- jabłka,
- tłuste mięsa i wędliny (m.in. karkówka, boczek),
- czekolada i ciasta, szczególnie z tłustymi maślanymi kremami,
- kawa i mocna herbata, napoje gazowane,
- nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, bób, ciecierzyca, soczewica, soja),
- rośliny kapustne (kapusta, kalafior, brokuł, brukselka),
- czosnek, cebula,
- szparagi, karczochy,
- ostre przyprawy (m.in. chili, pieprz cayane),
- orzechy,
- alkohol.
Jednocześnie należy pamiętać, że dieta powinna być dobierana indywidualnie, gdyż rodzajów chorób żołądka jest wiele i nie u każdego dany produkt będzie niewskazany.
Zobacz też: Jak zdiagnozować wrzody?
Oto kilka zasad zapewniających dobre samopoczucie osobom z chorobami żołądka:
- pamiętaj o regularności posiłków, nie siadaj do Wigilijnego stołu głodny, gdyż wtedy zjesz znacznie więcej i obciążysz żołądek,
- ogranicz porcje spożywanych produktów, w ten sposób będziesz mógł spróbować wielu dań i smaków,
- nie najadaj się do syta, to tylko pogorszy twój stan zdrowia,
- jedz powoli, szybkie jedzenie przyczynia się do połykania dużej ilości powietrza, które powoduje rozciąganie ściany żołądka i wzrost ciśnienia w jamie brzusznej oraz nasilenie dolegliwości,
- ogranicz potrawy ciężkostrawne (smażone i odsmażane) i tłuste oraz słodycze, postaw na warzywa, owoce, ryby, chude mięsa i wędliny,
- usiądź jak najdalej od swojej ulubionej potrawy, zabezpieczy cię to przed ciągłym sięganiem po nią,
- nie kładź się tuż po posiłku,
- pamiętaj o ruchu, zamiast siedzieć cały dzień przy stole wybierz się z rodziną czy znajomymi na spacer,
- unikaj obcisłej odzieży oraz ciasno zapiętych pasków.
Zobacz też: Co jeść, aby mieć dużo energii?
Opracowanie: mgr Magdalena Siuba-Strzelińska, Instytut Żywności i Żywienia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!