Co mogą sugerować zaburzenia smaku?

Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty/ fot. Fotolia
Bardzo często występują jako subiektywne odczucie. Spowodowane są wówczas blokadą przewodów nosowych i osłabionym odczuwaniem zapachu . Kiedy jednak występują prawdziwe zaburzenia smaku i co jest ich przyczyną?
/ 01.08.2011 07:30
Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty/ fot. Fotolia

Język jest unerwiony czuciowo przez dwa nerwy: VII nerw czaszkowy (nerw twarzowy) oraz n. IX (nerw językowo-gardłowy). Pierwszy jest odpowiedzialny za unerwienie czuciowe 2/3 przednich języka (smak słodki i kwaśny) z kolei nerw IX odpowiada za odczuwanie smaku gorzkiego oraz słonego, za pośrednictwem receptorów znajdujących się na powierzchni tylnej 1/3 języka.

Rodzaje zaburzeń smaku

Zaburzenia smaku dzieli się, w zależności od ich charakteru, na jakościowe oraz ilościowe. Do tych pierwszych zalicza się:

  • Parageuzje - gdy odczuwany smak jest inny niż w rzeczywistości,
  • Kakogeuzje - nieprzyjemne odczuwanie smaków,
  • Fantogeuzje - omamy smakowe.

W przypadku zaburzeń ilościowych należy wymienić:

  • Ageuzje - całkowity brak czucia smaku,
  • Hypugeuzje - osłabione odczuwanie smaku,
  • Hypergeuzje - nadwrażliwość smakowa.

Jeśli coś nie pachnie to nie smakuje

Najczęstszą przyczyną osłabionego odczuwania smaku jest ...katar! Chorzy z niedrożnością przewodów nosowych bardzo często zgłaszają osłabione czucie smaku. Jest to na szczęście stan przejściowy, który mija wraz z ustąpieniem kataru.

Przeczytaj: Czy zaburzenia połykania mogą być spowodowane uszkodzeniem nerwów?

Smak a uszkodzenia nerwów czaszkowych

Pozostałe przypadki zaburzeń smaku związane są z uszkodzeniem nerwów przewodzących bodźce smakowe z języka - tj. n. VII i n. IX. W przypadku uszkodzenia nerwu twarzowego objawy mogą być następujące: osłabienie lub niedowład mięśni twarzy, nadwrażliwość na dźwięki oraz nieodczuwanie smaku słodkiego i kwaśnego. Uszkodzenie nerwu językowo-gardłowego będzie się objawiać współwystępowaniem zaburzeń połykania oraz zniesieniem smaku gorzkiego.

Są to sytuacje bardzo niepokojące, zwłaszcza gdy utrzymują się przez dłuższy czas i narastają. Mogą świadczyć o istnieniu procesu nowotworowego w obrębie mózgu!

Pozostałe przyczyny

Inne stany, które mogą być przyczyną zaburzeń smaku to aura padaczkowa, choroby metaboliczne - zwłaszcza cukrzyca! Również schorzenia endokrynologiczne takie jak niedoczynność tarczycy czy kory nadnerczy mogą objawiać się zaburzeniami smaku. Należy również pamiętać, że przyjmowanie niektórych leków również może mieć na to wpływ! Należy wymienić tu między innymi: inhibitory pompy protonowej (np. Omeprazol) i niektóre antybiotyki (metronidazol, cefalosporyny) a także leki przeciwcukrzycowe (metformina).

Co robić?

Jeśli zaburzeniom smaku towarzyszy katar, należy przeczekać ten okres. W przypadku gdy stan ten się przedłuża lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy - np. osłabienie mięśni twarzy - należy zgłosić się do lekarza!

Polecamy: Czym jest nerwoból nerwu trójdzielnego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA