Jak powstają haluksy? 5 skutecznych sposobów na paluch koślawy

haluksy fot. Adobe Stock
Haluksy to choroba zwyrodnieniowa stóp, polega na odchyleniu dużego palca w stronę pozostałych. Z czasem deformacja będzie się powiększać, pojawi się ból, a nawet problemy z chodzeniem.
/ 19.03.2020 11:19
haluksy fot. Adobe Stock

Haluksy są deformacją stóp, w której charakterystyczną cechą jest to, że duży palec (tzw. paluch koślawy) odchyla się stopniowo w bok w kierunku palca obok. Towarzyszy temu obrzęk i ból. Ta przypadłość w większości dotyczy kobiet (nawet 10 razy częściej niż mężczyzn).

Co na halluksy? 5 skutecznych sposobów!

Wzmacniaj mięśnie

Kiedy mięśnie słabną, powstaje płaskostopie poprzeczne. To sprzyja tworzeniu się halluksów. Codziennie gimnastykuj stopy. Najpierw przez chwilę stawaj na przemian na piętach i palcach. Następnie pochodź na zewnętrznych krawędziach stóp. Później usiądź na krześle i rozłóż przed sobą na podłodze mały ręcznik. Podnoś go palcami – raz jednej, raz drugiej stopy.

Zadbaj o podparcie stopy

Kup w aptece lub sklepie z artykułami rehabilitacyjnymi wkładki do butów na płaskostopie poprzeczne. Zapewnią stopie podparcie i wada nie będzie się zbyt szybko powiększać.

Stosuj kliny rozdzielające palce

W ciągu dnia wsuwaj między pierwszy a drugi palec stopy klin na halluksy. Kupisz je w aptece za ok. 10 zł.

Noś aparat korekcyjny

Na noc możesz zakładać aparat korekcyjny, który utrzymuje palec we właściwej pozycji. Dzięki temu zatrzymasz rozwój halluksa.

Używaj żelowych wkładek

Jeśli na stawie dużego palca powstał bolesny guz, noś żelową osłonkę lub specjalną opaskę chroniącą przed tarciem i uciskiem buta.

Dlaczego i jak powstają haluksy?

Przyczyn może być wiele. Najczęściej problemy z paluchem koślawym wywołane są długotrwałym noszeniem nieodpowiednich butów - za małych, obcisłych, niewygodnych, źle dopasowanych. Ortopedzi przestrzegają kobiety zwłaszcza przed zbyt długim chodzeniem w butach na obcasie - one znacząco potrafią przekładać się na deformacje stóp.

Lekarze podkreślają też rolę genetyki w problemach z haluksami - zauważono, że skłonność do ich powstawania może być dziedziczona. Wśród pozostałych przyczyn wymienia się płaskostopie, choroby reumatyczne, otyłość, przykurcz ścięgna Achillesa, patologie w budowie kości śródstopia. Na haluksy narażone się też osoby wykonujące zawód wymagający ciągłego stania.

Haluksy a buty na obcasie

Jeśli regularnie i długo chodzisz w butach na wysokim obcasie, bardzo obciążasz przednią część stopy. W efekcie pojawia się płaskostopie poprzeczne. Do tego noski obuwia na obcasie są zwykle wąskie, co powoduje nienaturalne ułożenie i ściskanie palców stóp. Duży palec pełniący rolę stabilizacyjną zaczyna się stopniowo odchylać albo wręcz podwijać. Z czasem pojawia się stan zapalny i ból oraz deformacja stopy.

Jak rozpoznać haluksy?

Objawy tego schorzenia są nie do przeoczenia:

  • wybrzuszenie w okolicy palucha,
  • ból dużego palca,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie skory,
  • deformacja stopy,
  • odciski.

W dalszym stadium rozwoju choroby haluksy uniemożliwiają chodzenie i utrudniają dobranie obuwia.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.06.2016.

Więcej na temat haluksów:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA