Choć grypa wydaje się nie groźną chorobą, każdego roku zbiera śmiertelne żniwo. Większość z nas jest przekonana, że wie wszystko o zapobieganiu, objawach i leczeniu grypy. Ale czy faktycznie tak jest?
fot. Fotolia
Co tak naprawdę wiemy o grypie?
Większość Polaków deklaruje, że ma świadomość na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą grypa oraz jej powikłania. Nie mniej jednak, jedynie 7% z nich korzysta z dobrowolnych szczepień. Wiele z nas myli też objawy grypy ze zwykłym przeziębieniem i próbuje leczyć się domowymi sposobami. Tymczasem nieleczona grypa może prowadzić do wielu groźnych, a nawet śmiertelnych powikłań! Zobacz, po warto wiedzieć na temat tej choroby.
Jak rozpoznać pierwsze objawy grypy?
Typowymi objawami grypy są:
- podwyższona gorączka,
- dreszcze,
- ogólne osłabienie organizmu,
-
bóle głowy,
- bóle mięśni.
Czy można wyleczyć grypę samemu?
Lekarze przestrzegają przed leczeniem grypy na własną rękę. Niewłaściwe rozpoznanie choroby może się przyczynić do jej pogłębienia oraz wystąpienia poważnych następstw. Każdy niepokojący sygnał warto już na początku zgłosić do specjalisty i zasięgnąć porady, jak dalej postępować. Każdy lekarz medycyny rodzinnej lub chorób wewnętrznych doradzi, jak skutecznie leczyć grypę oraz jak się przed nią zabezpieczać.
Czy warto zaszczepić się przeciwko grypie?
Wiele osób żywi niechęć do szczepionek przeciwko grypie nie tylko ze względu na ich cenę (koszt jednej szczepionki to około 30-40 złotych), ale również z powodu braku wiary w ich skuteczność oraz w obawie, że mogą wywołać skutki uboczne. Specjaliści jednak uspokajają, że ta forma zabezpieczania się przed grypą jest zupełnie bezpieczna i warto z niej korzystać.
Na podstawie raportu "Co Polacy wiedzą o grypie?"
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!