Co robić, gdy bolą kark i szyja

Co robić, gdy bolą kark i szyja fot. Panthermedia
Kłopoty z kręgosłupem miewa ok. 90 procent z nas. Głównie skarżymy się na okolice krzyża. Drugie miejsce zajmuje odcinek szyjny i to nim się teraz zajmiemy.
/ 07.10.2010 07:00
Co robić, gdy bolą kark i szyja fot. Panthermedia
Nie doznałaś żadnego urazu, a mimo to ból przeszywa ci szyję lub usztywnia kark. Podpowiadamy, co może być przyczyną dolegliwości i jak zażegnać kryzys.   


Jeśli winny jest przeciąg
Ból szyi i karku może być wynikiem przesiadywania w przeciągu, jazdy samochodem przy otwartym oknie czy ustawionej na wysokie obroty klimatyzacji. Wszystkie te czynniki powodują nadmierne miejscowe wychłodzenie mięśni i nerwów. Mogą też prowadzić do stanu zapalnego.

Tak możesz sobie pomóc:
- Bolesne miejsce posmaruj maścią rozgrzewającą lub żelem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym (z ibuprofenem lub naproksenem).
- Owiń szyję i kark szalikiem.
- Unikaj kolejnego zawiania.


A może to napięcie mięśni
Bywa wynikiem stresu, długotrwałego pozostawania w jednej pozycji (np. gdy siedzisz przed komputerem z pochyloną głową), a także efektem doraźnego wysiłku (nawet gwałtownego ruchu głową) – jeśli mięśnie są słabe i nieprzyzwyczajone do intensywnej pracy.

Tak możesz sobie pomóc:
- Zażyj lub wsmaruj w skórę lek przeciwbólowo-przeciwzapalny.
- Zrób sobie masaż – zmocz w gorącej wodzie ręcznik, wykręć i połóż z tyłu szyi. Złap za końce i pociągaj ręcznik raz w jedną, raz w drugą stronę.
- Gdy dolegliwości ustąpią, regularnie ćwicz mięśnie szyi i karku, np. rób podczas pracy 2–3 pięciominutowe przerwy. W tym czasie zataczaj powolne kręgi głową, pochylaj ją i odchylaj. Wysuwaj do przodu i cofaj brodę.


Przy zwyrodnieniu stawów
Wiek, sypianie w niewłaściwej pozycji, a także przesiadywanie i chodzenie z pochyloną głową sprzyjają powstawaniu zmian w obrębie stawów szyjnego odcinka kręgosłupa, powodując ich zesztywnienie czy zwyrodnienia krążków międzykręgowych (patrz ramka obok).

Tak możesz sobie pomóc:
- Doraźnie stosuj środki przeciwzapalno-przeciwbólowe (w tabletkach lub żelu do smarowania).
- Nie śpij na dużej poduszce. Zamiast niej używaj ortopedycznej lub wałka, który podkłada się pod szyję.
- Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, postaraj się o krzesło z zagłówkiem.
- Idź do lekarza i poproś o skierowania na badania (zdjęcie rtg., tomografia, rezonans magnetyczny). A jeśli specjalista zaleci ci fizykoterapię, nie opuszczaj żadnego z zabiegów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA