Co robić gdy podejrzewamy ospę - jak rozpoznać i leczyć ospę wietrzną

Co robić gdy podejrzewamy ospę wietrzną fot. Fotolia
To jedna z tych chorób, które najlepiej przebyć w dzieciństwie. I tak się z reguły dzieje. W 95% przypadków ospa atakuje maluchy i ludzi bardzo młodych.
Marta Wilczkowska / 13.02.2014 11:25
Co robić gdy podejrzewamy ospę wietrzną fot. Fotolia
Kiedyś panowało przekonanie, że ospa u dzieci po prostu musi się pojawić, a oprócz uciążliwych krostek choroba nie wywołuje żadnych dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że wirus ospy (Varicella Zoster, czyli VZV) nie wszystkich traktuje równie łagodnie. Co roku z jego powodu trafia do szpitala ok. 1200 osób. Co powinniśmy więc zrobić, gdy podejrzewamy ospę?

Na początek rozpoznać objawy ospy:


Objawem typowym dla ospy są czerwone plamki, które szybko zmieniają się w swędzące, wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki. Krostki te łatwo pękają. W ich miejsce powstają strupki. Wysypka pojawia się w kilku rzutach. Zazwyczaj na tułowiu, może jednak też zaatakować inne rejony ciała. Jakie jeszcze objawy mogą towarzyszyć ospie?
  • Podczas ospy mogą występować bóle głowy i wysoka gorączka – nawet do 40°C. Do jej obniżenia najlepiej stosować paracetamol.
  • Zdarza się, że ospa wietrzna powoduje powikłania. Może do nich dojść, gdy wysypka wystąpi w oku albo źle się goi, np. gdy dojdzie do bakteryjnego zapalenia skóry. Konsekwencją ospy bywają także: drgawki gorączkowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc. Ważne jest zatem, by pacjent był pod opieką lekarza.
Jeśli podejrzewasz, że u ciebie lub dziecka rozwinęła się ospa, warto udać się do lekarza by potwierdzić diagnozę. Zrób to koniecznie jeśli jesteś w ciąży - ospa może być bowiem groźna dla rozwijającego się płodu!

Jak chronić się przed ospą wietrzą?


Najlepszym sposobem ochrony przed wirusem jest szczepienie. Niestety, trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni (ok. 170 zł). Szczepionkę można podawać niemowlętom od dziewiątego miesiąca życia. Do 12. roku życia wystarczy jedna dawka, starszym dzieciom oraz osobom dorosłym ochronę zapewniają dopiero dwie dawki.
  • Szczepienie zaleca się szczególnie osobom mającym kontakt z dziećmi (np. przedszkolankom) oraz kobietom, które planują zajść w ciążę, a wcześniej nie chorowały na ospę.
  • Szczepionkę można przyjąć nawet wtedy, gdy podejrzewamy, że mogliśmy się już zarazić. Warunek – trzeba to zrobić w ciągu 72 godzin od kontaktu z chorym. Nawet jeśli profilaktyka ta nie uchroni nas przed atakiem ospy, to przynajmniej znacznie go osłabi.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Diany Ożarowskiej-Sady z Przyjaciółki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA