Na czym polega alergia krzyżowa?
W alergiach krzyżowych alergicy reagują nie tylko na jeden alergen, ale także na ten sam lub podobny alergen z innego źródła. Osoby u których występują reakcje alergiczne na pyłki roślin, mogą być również narażone na występowanie tych samych reakcji po spożyciu warzyw lub owoców. Wiąże się to z podobieństwem budowy alergenów wziewnych i alergenów pokarmowych lub po prostu z obecnością pyłków roślinnych w produktach spożywczych.
Przeczytaj: Jak rozpoznać alergię?
Jakie są najczęstsze alergie krzyżowe?
Zbadano wiele możliwych reakcji krzyżowych między różnymi alergenami. Do często występujących kombinacji należą między innymi:
- reakcja alergiczna na pomidory, rośliny strączkowe, orzeszki ziemne u osób uczulonych na pyłki traw;
- reakcja alergiczna na warzywa (marchew, seler, ziemniaki), owoce (jabłka, gruszki), migdały i orzechy laskowe u alergików na pyłek brzozy;
- reakcja alergiczna po spożyciu roślin strączkowych, soi u osób uczulonych na orzechy ziemne;
- reakcja alergiczna na owoce egzotyczne (ananasy, papaje, melony, banany, kiwi, awokado) u uczulonych na lateks;
- reakcja alergiczna po spożyciu owoców morza u uczulonych na roztocze.
Kombinacje te należą do częstych, jednak nie istnieją reguły sztywno wiążące konkretne alergeny. Pacjent z alergią musi obserwować objawy występujące po spożyciu konkretnych produktów i unikać tych wywołujących objawy uczuleniowe.
Polecamy: Jakie są najczęściej spotykane alergeny pokarmowe?
Jak leczyć alergię krzyżową?
Podstawą jest prawidłowe rozpoznanie czynnika wywołującego objawy alergii krzyżowej. Konieczna jest wnikliwa obserwacja objawów przez samego chorego. Z pomocą mogą przyjść testy skórne. Postępowanie polega na wyeliminowaniu z diety produktów wchodzących w reakcję krzyżową z alergenami, na które uczulona jest dana osoba.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!