Skupiska kurzu domowego
Kurz domowy kumuluje się w miejscach, które z łatwością wyłapują krążące w powietrzu drobiny i uniemożliwiają im dalszą wędrówkę. Dywany, wykładziny, pościele czy stare książki stanowią największe skupiska kurzu. W mieszkaniu alergika należy pamiętać o szczególnie częstym czyszczeniu tych właśnie przestrzeni.
Jakie są objawy alergii na kurz domowy?
Najczęstszą manifestacją kliniczną alergii na kurz domowy jest niesezonowy alergiczny nieżyt nosa.
Alergia na kurz domowy objawia się przez cały rok, a nasila w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest bardziej suche, a co za tym idzie wysuszeniu ulega błona śluzowa dróg oddechowych. Objawami alergii na kurz domowy są katar, uczucie swędzenia w nosie, trudności w oddychaniu, kaszel, łzawienie oczu oraz ataki kichania pojawiające się szczególnie rano.
Polecamy: Jak łagodzić objawy alergii?
Jakie składniki kurzu domowego odpowiadają za objawy alergiczne?
- Naskórek ludzki i zwierzęcy.
Stwierdzono, że istnieje możliwość uczulenia na własny naskórek. Alergeny naskórka z różnych części ciała człowieka różnią się. Najbardziej alergizujący jest naskórek z włosów, następnie z twarzy, a najmniej ze skóry stóp. Osoby prowadzące gospodarstwa wiejskie są szczególnie narażone na uczulające działanie sierści zwierząt domowych i gospodarczych. Zdecydowanie najważniejszymi alergenami zwierzęcymi są substancje pochodzące z wydzielin kota. Jest to najczęściej uczulający alergen zwierzęcy w naszym kraju.
- Pleśnie i roztocze.
Głównym alergenem kurzu domowego jest roztocze (Acari). Występowanie pleśni w kurzu domowym jest równie częste jak roztoczy. Najczęstszymi gatunkami grzybów pleśniowych występującymi w kurzu domowym są Cladosporium, Botrytis, Penicillium, Basidomycetes, Aspergillus i drożdże.
Przeczytaj: Jakie są rodzaje terapii w alergii?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!