Co to jest zespół policystycznych jajników?

Co to jest zespół policystycznych jajników?
Zespół policystycznych jajników to temat, który co pewien czas jest nagłaśniany przez internet lub kobiece czasopisma, jednak niewiele osób wie co ten termin dokładnie oznacza. Postaramy się to  zmienić, zwłaszcza że jest to częsta przypadłość w naszym społeczeństwie.
/ 28.09.2016 15:25
Co to jest zespół policystycznych jajników?

O co chodzi?

Zespół policystycznych lub jak wolą inni, wielotorbielowatych jajników, którego historyczną nazwą jest zespół Steina-Leventhala to w języku angielskim „polycystic ovary syndrome”, stąd często używany skrót: PCOS. Zespół ten może dotyczyć nawet kilkunastu procent kobiet w okresie reprodukcyjnym.

W czym tkwi problem?

Podstawową, choć nie jedyną nieprawidłowością w PCOS jest niewłaściwa funkcja jajników, która pociąga za sobą wahania poziomu hormonów płciowych wydzielanych w jajnikach i korze nadnerczy. Najczęściej spotykany jest zbyt wysoki poziom androgenów – męskich hormonów płciowych i to właśnie on jest odpowiedzialny za większość objawów klinicznych oraz nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych.

Istnieje wiele koncepcji dotyczących przyczyn PCOS, dwa najczęściej wymieniane czynniki ryzyka to skłonności genetyczne oraz otyłość – cierpi na nią około 50% pacjentek.

Następstwem wyżej wymienionych zaburzeń jest nieodpowiednie wydzielanie żeńskich hormonów płciowych, a także pochodzących z przysadki mózgowej hormonów: LH i FSH, kontrolujących funkcje jajników. Skutkiem mogą być wydłużone cykle owulacyjne – dłuższe niż 40 dni (u ok.65% pacjentek) lub zupełny brak miesiączki (u ok.20% pacjentek) oraz niepłodność (u ok.73% pacjentek).

Polecamy: Zespół policystycznych jajników - objawy i obawy

Rozpoznanie

W 2003 roku europejskie i amerykańskie towarzystwa medyczne zajmujące się zagadnieniem PCOS ustaliły następujące kryteria rozpoznania:
1. rzadkie jajeczkowanie lub jego brak;
2. kliniczne lub biochemiczne objawy wysokiego poziomu androgenów;
3. wielotorbielowatość jajników stwierdzona w badaniu USG;

Należy pamiętać, że do potwierdzenia rozpoznania trzeba spełnić minimum 2 z wyżej wymienionych kryteriów.

Warto się zbadać!

Dlaczego? PCOS to pierwsza co do częstości przyczyna niepłodności u kobiet z brakiem miesiączki. Odległe skutki mogą powodować skrócenie długości życia oraz znaczne pogorszenie jego jakości. Dolegliwości związane ze zdrowiem intymnym kobiet przybierają rozmiary problemu cywilizacyjnego, również ze względu na wtórny brak komfortu psychicznego. Pamiętaj, że Twoje zdrowie zależy przede wszystkim od ciebie!

Polecamy: Dlaczego powinno się zrobić USG?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA