Amfetamina - lekki czy ciężki narkotyk?

Amfetamina - lekki czy ciężki narkotyk?

Amfetamina, metamfetamina oraz ich pochodne to syntetyczne środki psychostymulujące. Są bardzo powszechnymi narkotykami – głównie ze względu na łatwą dostępność i brak uzależnienia fizycznego. W swojej ponad stuletniej historii były one używane między innymi jako środki stymulujące dla żołnierzy oraz jako preparaty odchudzające. Od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku zaczęto ich stosowanie jako narkotyków.
/ 29.10.2010 14:41
Amfetamina - lekki czy ciężki narkotyk?

Niebezpieczeństwo stosowania

Choć amfetamina nie uzależnia fizycznie, to jednak uzależnia psychicznie. W związku z tym człowiek przewlekle zażywający ten związek lub jego pochodne, po wyeliminowaniu go z organizmu, ma obniżony nastrój i zahamowany napęd, co może przypominać depresję. Amfetaminę można przyjąć niemal w każdej postaci – doustnie, donosowo, dożylnie lub wypalając ją. Stopień nasilenia objawów jest zależny od dawki. Amfetamina zwiększa ilość wolnych amin (dopamina, adrenalina, serotonina) w organizmie. Przez to pobudza i poprawia nastrój, ale nie zawsze. Niektórzy mogą bowiem zareagować niepokojem bądź lękiem, agresją i bezsennością. Dodatkowo doskwierać może uczucie gorąca, zawroty głowy, drżenie mięśni, ból brzucha wraz z biegunką. Nierzadko zdarzają się halucynacje, brak jednak uniwersalnej zasady dotyczącej dawki po jakiej wystąpią. Jest to sprawa osobnicza. Zazwyczaj obserwujemy rozszerzone źrenice, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i tachykardię. Amfetamina może być bardzo groźna u osób z chorobami układu sercowo naczyniowego, np. z chorobą niedokrwienną serca. Niemniej jednak także ludzie młodzi – z niezdiagnozowaną wcześniej arytmią bądź wadą anatomiczną serca są narażeni na poważne konsekwencje ze śmiercią włącznie. Niebezpieczne dla zdrowia i życia jest zażycie ponad 1 mg amfetaminy na kilogram masy ciała.

Zobacz też: Kokaina, koks, śnieg, biała dama...

Badania diagnostyczne

Podstawą diagnostyki jest badanie moczu, w którym można wykryć amfetaminę lub jej pochodne w ciągu 2-3 dni od użycia (w przypadku metamfetaminy nawet przez kilkanaście dni). Jest to możliwe nie tylko w specjalistycznym laboratorium, bowiem od jakiegoś czasu dostępne są komercyjne testy, które możesz kupić w aptece. Interpretacji należy dokonywać z pewną dozą ostrożności, gdyż związki te mogą powstać w wyniku metabolizmu innych leków (np. selegiliny, fenylaminy i innych).
Jeżeli lekarz uzna za konieczne, wykonywane są badania oceniające stan układu sercowo naczyniowego – pomiar ciśnienia krwi, EKG, poziom enzymów sercowych (w podejrzeniu zawału serca). Poza tym przydatne klinicznie bywają: gazometria krwi tętniczej, stężenie jonów, kreatyniny, glukozy bądź inne – zależnie od objawów.

Jak przeciwdziałać?

W leczeniu brak odtrutki, postępowanie jest objawowe.

Należy zaznaczyć, że podział narkotyków na tzw. „twarde” i „miękkie” jest orientacyjny i nie upoważnia do uznania tej drugiej grupy za bezpieczne. Niejednokrotnie zdarza się, że po zażyciu narkotyku „miękkiego”, dochodzi do zażycia narkotyku „twardego”.

Polecamy: Czy można przedawkować kanabinoidy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/23.03.2017 22:13
hahahahha ciekawe czy tak dobrze sie umisz bawic bez tego odwiedzajac forum o narkotykach ale ich nie biorac :D
/10.02.2017 10:05
Myślę, że nie ważne czy osoba pisząca artykuł brała czy nie brała narkotyków.... Najważniejsze jest to, że pisze i być może pomaga innym dzięki temu. Ja brałem jakieś 6 lat, zaczynałem od lekkich a później nie patrzyłem co ważne było żeby dobrze trzepało. I to był błąd bo widzę teraz po terapii w ośrodku wsparcie w koszalinie że moja głowa nie pracuje już jak kiedyś, nie wiem czy znajdę tak dobrą pracę jaką miałem bo nie jestem tak sprawny intelektualnie ale pożyjemy, zobaczymy. Aha fajnie, że dzięki nim w końcu zobaczyłem polskie morze :P
/07.04.2013 01:20
Mam to szczęście że umiem się dobrze bawić bez brania tego syfu. Współczuję osobom które biorą narkotyk żeby się dobrze bawić .
POKAŻ KOMENTARZE (4)