Cukier w moczu - co oznacza obecność cukru w moczu

Badanie moczu fot. Fotolia
W moczu zdrowego człowieka nie powinno być cukru. Jeśli więc Twój wynik badania wskazuje jego obecność dowiedz się, jaka może być przyczyna
Marta Wilczkowska / 30.09.2013 10:36
Badanie moczu fot. Fotolia
Badanie moczu warto robić nie tylko, gdy podejrzewasz u siebie kłopoty z pęcherzem, ale i profilaktycznie – raz w roku. Wyniki mogą bowiem powiedzieć wiele o tym, jak funkcjonuje organizm, a także ostrzec o toczącej się skrycie chorobie. Jednym z ważniejszych parametrów jest obecność cukru w moczu:

Cukier w moczu - czy w ciąży to normalne?


Małą ilość cukru w moczu można uznać za normę, gdy jesteś w ciąży. Wtedy bowiem zmniejsza się zdolność nerek do dokładnego odfiltrowywania glukozy z moczu. Aby mieć pewność, że tylko o to chodzi, warto jednak sprawdzić także poziom cukru we krwi. Pozwoli to wykluczyć cukrzycę ciężarnych. Choroba ta wprawdzie ustępuje po porodzie, ale w ciąży wymaga starannego kontrolowania, bo zagraża zdrowiu matki i dziecka.

Jak wykluczyć cukrzycę?


Nie jesteś w ciąży? Zbadaj poziom glukozy na czczo (norma to 69–99 mg/dl krwi). Cukromocz może bowiem świadczyć o rozwoju normalnej cukrzycy. Gdy we krwi krąży mnóstwo glukozy (ponad 180 mg/dl), nerki nie są w stanie jej całej wychwycić i cofnąć do krwioobiegu. Nadmiar cukru zostaje więc w moczu. Inne sygnały, które mogą być wczesnymi objawami cukrzycy, to np.:
  • notoryczne zmęczenie,
  • senność,
  • wzmożone pragnienie
  • częste oddawanie moczu,
  • gorsze gojenie się ran
  • większa podatność na infekcje, zwłaszcza grzybicze.
Jeżeli któryś z wymienionych objawów u ciebie występuje, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

Jak wykluczyć choroby nerek?


Jeśli cukrzyca zostanie wykluczona, niezbędna będzie ocena pracy nerek. Pomogą w tym badania moczu na obecność albumin i krwi – morfologia i stężenie kreatyniny. W razie potrzeby robi się też USG nerek.
  • Zaburzenia w pracy nerek mogą być skutkiem ubocznym działania niektórych leków, na wszelki wypadek poinformuj lekarza o wszystkich środkach, które zażywasz, także tych bez recepty! Powiedz też o wszelkich nietypowych objawach, które zauważyłaś.
  • Jeśli nerki działają prawidłowo, trzeba ustalić, czy cukier w moczu nie jest objawem zaburzeń hormonalnych (np. przy nadczynności kory nadnerczy) albo guzów przysadki mózgowej. Te jednak występują dość rzadko w porównaniu z wymienionymi wcześniej dolegliwościami.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z poradnika "Przyjaciółka"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA