Cukrzyca i otyłość przyszłych mam a zdrowie dziecka

Za pomocą histeroskopii operator ogląda endometrium, kształt macicy, ujścia maciczne jajowodów oraz patologiczne zmiany/ fot. Fotolia
Zdrowie przyszłej mamy ma ogromny wpływ na przebieg ciąży i rozwój dziecka. Kalifornijscy naukowcy dowiedli, że u dzieci, których mamy były otyłe lub chore na cukrzycę, mogą wystąpić zaburzenia – czytamy na www.rp.pl w artykule „Otyłość w ciąży to kłopoty z dzieckiem”.
/ 17.04.2012 10:59
Za pomocą histeroskopii operator ogląda endometrium, kształt macicy, ujścia maciczne jajowodów oraz patologiczne zmiany/ fot. Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaobserwowali, że cukrzyca lub otyłość przyszłych mam ma niekorzystny wpływ na zdrowie potomstwa.

W latach 2003-2010 trwały badania na grupie ok. tysiąca dzieci. Pismo „Paediatrics” opublikowało wyniki badań, które potwierdziły, że cukrzyca i otyłość w czasie ciąży mogą mieć destruktywny wpływ na zdrowie dziecka.

Kobiety cierpiące na cukrzycę lub otyłość w czasie ciąży są narażone, że ich dzieci mogą zachorować na autyzm, mieć problemy z nauką mowy i budowaniem zdań, a także z socjalizacją.

Częstość występowania autyzmu u dzieci mam, które cierpią na cukrzycę typu 2, wyniosła 10%. Poza tym zachowania autystyczne dzieci w tej grupie były intensywniejsze niż w grupie dzieci, których mamy były zdrowe.

Również w grupie chorych matek aż o 11,6% częściej dochodziło do innych zaburzeń w rozwoju u dzieci.

Otyłość przyszłych matek również ma destruktywny wpływ. Aż 20% kobiet, których dzieci cierpią na autyzm, było otyłych w czasie ciąży. Natomiast 14% otyłych mam, urodziło zdrowe dzieci.

Niestety zaburzenia metaboliczne są bardzo częste u przyszłych mam, dlatego ustalenia naukowców są bardzo ważne dla zdrowia publicznego.

Źródło: www.rp.pl, 17.04.2012/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA