Cytologia a badanie USG

kobieta, lekarz
Czy cytologię można zastąpić badaniem USG? Czemu służą obydwa badania? Mówi ginekolog.
/ 24.05.2017 13:13
kobieta, lekarz

Podczas wizyty u ginekologa dostałam skierowanie na cytologię. Czy to badanie jest konieczne, jeśli niedawno robiłam USG narządu rodnego i wynik był dobry?

Marta

Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek nabłonka szyjki macicy, ultrasonografia zaś pozwala ocenić anatomię narządu rodnego.

USG nie zastąpi cytologii. Cytologię wykonuje się, by wykryć wczesne, niewidoczne gołym okiem postaci raka szyjki macicy lub stanów zapalnych, z których może się on w przyszłości rozwinąć.

Wykonuje się je raz w roku. Badanie nie jest bolesne i polega na pobraniu za pomocą wacika lub szpatułki wymazu z części pochwowej szyjki macicy.

Następnie uzyskaną próbkę rozprowadza się na specjalnym szkiełku. Tak przygotowany preparat ogląda się pod mikroskopem. Obraz tak widziany klasyfikuje się do jednej z grup. Prawidłowy wynik to grupa I i II.

Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Zobacz też: na czym polega koronarografia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA