Cytologia – kiedy i jak ją wykonać?

badanie, lekarz, pacjent, ginekolog/fot. Fotolia
Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy u kobiet na świecie. W Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy – 5 z nich umiera, ponieważ nowotwór został u nich rozpoznany zbyt późno. W profilaktyce tej choroby ważna wiedza na temat czynników ryzyka choroby (w tym wirusa HPV) oraz regularne wykonywanie badań cytologicznych.
/ 27.11.2012 14:50
badanie, lekarz, pacjent, ginekolog/fot. Fotolia

Cytologia to badanie proste, krótkie i bezbolesne. Jest to obecnie najprostszy nieinwazyjny sposób wykrycia zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Daje również możliwości rozpoznania zmian przednowotworowych, które można wyleczyć.

Kto powinien zrobić cytologię?

Cytologię powinna wykonywać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie (najlepiej jak najwcześniej po pierwszym stosunku; najpóźniej 3 lata po inicjacji seksualnej). Istotne jest, aby to badanie wykonywać regularnie, najlepiej raz w roku; przynajmniej 4 dni po miesiączce lub nie później niż 4 dni przed nią.

Jeśli kobieta stosuje gałki dopochwowe, ostatnia powinna zostać użyta minimum 4 dni przed cytologią. Badania cytologicznego nie należy również wykonywać od razu po badaniu USG przezpochwowym, ani bezpośrednio po badaniu ginekologicznym. 

Warto wiedzieć: Badanie cytologiczne – jak się do niego przygotować?

Jak powinna być wykonana cytologia?

Ważne jest, aby cytologia była pobierana przez ginekologa lub położną odpowiednim narzędziem – szczoteczką cytologiczną, spełniającą wymagania jakościowe w badaniach masowych. Niestety stosowane jeszcze w niektórych gabinetach patyczki z nawiniętą watą czy drewniane szpatułki nie dają gwarancji poprawnie wykonanego rozmazu (pod względem jakościowym i ilościowym); dlatego warto zapytać lekarza, czym będzie wykonane badanie.

Szczoteczki do badań cytologicznych

Odpowiednie szczoteczki do cytologii są wykonane ze specjalnego materiału i mają odpowiednią do pobrania wymazu formę – ich włoski dopasowują się do kształtu szyjki macicy i pozwalają na pobranie wszystkich niezbędnych do oceny komórek. Szczoteczka, którą rekomenduje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), pozwala na przeniesienie na szkiełko komórek, które nadają się do oceny i nie są zniszczone podczas procesu pobierania.

Polecamy: Dlaczego kobiety rzadko wykonują cytologię?

Autor: dr n. med. Małgorzata Rekosz

Małgorzata Rekosz jest kierownikiem Zespołu Skryningu Raka Szyjki Macicy, Pracowni Prewencji Wtórnej Nowotworów Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie, członkiem Rady Ekspertów Fundacji Kwiat Kobiecości – Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Raka Jajnika.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA