Czego nie wiesz o odmrożeniach?

Popularna zimowa dolegliwość może być nie tylko nieprzyjemna, ale także opłakana w skutkach - odmrożone ręce nie są ozdobą żadnej kobiety. Zobacz więc czego jeszcze nie wiesz o pocałunkach zimy...
/ 27.01.2014 15:45

Popularna zimowa dolegliwość może być nie tylko nieprzyjemna ale także opłakana w skutkach - odmrożone ręce nie są ozdobą żadnej kobiety. Zobacz więc czego jeszcze nie wiesz o pocałunkach zimy...

Czego nie wiesz o odmrożeniach?

fot. Fotolia
Nawet Mumie je mają…

Pierwsze udokumentowane odmrożenie miało miejsce 5 tysięcy lat przed Chrystusem! Na mumii znalezionej w Chilijskich górach odkryto ślady odmrożeń. W XIX wieku mechanizm powstawania odmrożeń opisał dość dokładnie lekarz napoleońskiej armii, baron Larrey, który odkrył, że najgorszy wpływ na odmrożenia miało wieczorne ogrzewanie się przy ogniu i ponowne marznięcie za dnia.
 

Można mieć skłonność do odmrożeń…

Najbardziej podatnymi na odmrożenia grupami są bezdomni, turyści, myśliwi, alkoholicy, starsze osoby, ludzie odwodnieni oraz przemęczeni oraz osoby psychicznie chore.
 

Istnieją różne symptomy…

Powierzchowne odmrożenia mogą wywoływać nie tylko zaczerwienienie ale też swędzenie, palenie, kłucie, poczucie zimna lub zdrętwienia. Głębokie odmrożenia zwykle charakteryzują się żółtą lub woskowo-białą skórą, która pod wpływem czasu zmienia się w fioletową oraz pęcherzami i twardnieniem. Odmrożeniom towarzyszy też ból pojawiający się gdy tkanka się ociepla.
 

Ważny jest czas, nie temperatura…

W przypadku odmrożeń najbardziej destruktywnym czynnikiem jest długość trwania procesu. Jeśli tkanka była niedokrwiona bardzo długo rokowania mogą być złe – nawet niewielkie zimno przy podatności na odmrożenia i wilgoci, w dłuższym okresie może spowodować poważne zmiany w skórze. Już 20 minut przy wietrze i temperaturze -5 stopni bywa wystarczające aby odmrozić sobie ręce, nos czy uszy.
 

Rozgrzewanie tylko delikatne

Nie wolno odmrożonej skóry ocieplać nad grzejnikiem, ogniem czy innym intensywnym źródłem ciepła. Najlepszą metodą na rozmrożenie jest włożenie dotkniętej części ciała do lekko ciepłej wody.
 

Tak samo jak ze słońcem…

Zmian nie należy dotykać ani pocierać. Idealną formą domowego leczenia jest pokrywanie powierzchni żelem lub sokiem z aloesu…
 

Picie ratuje życie

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów w czasie zimy pozwala zapobiegać nie tylko odmrożeniom ale też hipotermii. Uwaga – nie muszą to być napoje gorące; najważniejszy jest regularny dopływ płynów. Alkohol działa odwadniająco na ciało i nie powinien być nigdy stosowany przed wyjściem na mróz.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA