Czerniak – objawy

Naszą uwagę powinno zwrócić szczególnie pięć objawów.
Marta Słupska / 31.03.2017 11:00

Odpowiednio wykryty czerniak jest w pełni wyleczalny. Warto jednak wiedzieć, że ten nowotwór szybko daje przerzuty, trzeba więc mieć się na baczności i w porę usuwać wszelkie podejrzane znamiona na ciele. Które z nich kwalifikują się do wycięcia?

ABCDE czerniaka

Czerniaka wykrywa się za pomocą kryteriów ABCDE, gdzie A oznacza asymetrię, B – nierówne brzegi znamienia, C – czerwony, czarny lub niebieski kolor, D – duży rozmiar, a E – ewolucję, czyli to, że znamię szybko się zmienia, na przykład rozrasta. Naszą uwagę powinny też zwrócić znamiona, które swędzą i/lub krwawią.

Znamiona, które budzą podejrzenia, są wycinane. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest w zasadzie bezbolesny.

Osoby, które mają skłonności do powstawania znamion, nie powinny się opalać. Zaleca się im także regularne kontrolowanie ciała i sprawdzanie, czy już powstałe pieprzyki nie mają wcześniej opisanych cech.

O tym, które znamiona powinny zostać pokazane lekarzowi, dowiecie się z naszego filmu.

Czerniak w oku? To możliwe!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA