Czy budowa mózgu jest przyczyną uzależnień?

Mózg a uzależnienia/fot. Fotolia fot. Fotolia
Naukowcy z Instytutu Neurologii Klinicznej wykazali, że mimo wrodzonej podatności na uzależnienia od tytoniu, alkoholu czy narkotyków, można tę słabość pokonać. Jest to o tyle istotne, że według danych opublikowanych w styczniu przez magazyn „Lancet" na całym świecie ok. 200 mln ludzi zażywa narkotyków.
/ 09.02.2012 15:25
Mózg a uzależnienia/fot. Fotolia fot. Fotolia

Zespół Karen Ersche z Uniwersytetu Cardiff przeprowadził badania 50 par rodzeństwa. W każdej parze jedna osoba była uzależniona, a druga – wolna od nałogów. Po prześwietleniu mózgów badanych osób okazało się, że mózgi osób uzależnionych różnią się w budowie od mózgów osób zdrowych.

Osoby badane miały te same zmiany w rejonach mózgu odpowiedzialnych za samokontrolę. Karen Ersche ze swoim zespołem zamierza w dalszym etapie zbadać wpływ charakterystycznych zmian w mózgu na stan osób zdrowych, by dowiedzieć się, że czyni osoby niewrażliwymi na uzależnienia.

Kontynuowanie badań w tym zakresie może umożliwić opracowanie skuteczniejszych terapii do walki z nałogami, a nawet wprowadzić działania zapobiegające uzależnieniom.

Wyniki zostały opublikowane w magazynie „Science”.

Polecamy: serwis Neurologia

Źródło: „Rzeczpospolita” („Uzależniony umysł”), 9.02.2012/mp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA