Czy koty „wyciągają” choroby? Sprawdź, na co pomaga kot

koty wyciągają choroby fot. Adobe Stock, Halfpoint
Mruczenie kota jest z pewnością jednym z najbardziej uspokajających dźwięków na świecie. Czy często powtarzana opinia na temat leczniczych zdolności kotów jest prawdziwa? Nasze babcie uważały, że koty wyciągają z ludzi choroby. Co na ten temat wynika z badań?
/ 17.03.2023 05:29
koty wyciągają choroby fot. Adobe Stock, Halfpoint

Według danych Euromonitor International w polskich domach mieszka około 6 milionów kotów. Nie da się ukryć, że wielbicieli puszystych czworonogów nie brakuje. Wielu z nich podkreśla, że posiadanie kota wpływa zbawiennie na zdrowie i wręcz wyciąga z człowieka choroby. W związku z tym powstał nawet termin felinoterapii, czyli leczenia kontaktem z kotem. Czy rzeczywiście te zwierzęta mają uzdrawiające moce? 

Koty „wyciągają” choroby – skąd pochodzi ta opinia?

To przekonanie pochodzi przede wszystkim z ludowych wierzeń i wieloletnich obserwacji. Koty dzięki swojemu wyjątkowemu zmysłowi węchu potrafią prawdopodobnie wyczuć zmiany chemiczne w organizmie, a przez to sprawiać wrażenie, że w niezwykły sposób rozpoznają choroby.

Opinię wzmacniają liczne historie o kotach, które niczym medium wyczuwają najciężej chorych i umierających. Tak jak słynny kot Oscar, któremu ze względu na wyjątkowe zdolności poświęcono nawet artykuły w naukowych pismach, m.in. w The New England Journal of Medicine. Obdarzony niezwykłymi umiejętnościami kot rozpoznawał osoby bliskie śmierci, kładąc się na ich łóżku. Jak to możliwe? Tego nikt nie jest pewien, ale jedna z hipotez głosi, że kot wyczuwał zmiany chemiczne, które pojawiały się w organizmie krótko przed śmiercią. 

Czy koty „wyciągają” choroby? Mit z ziarnem prawdy

Koty oczywiście nie „wyciągają” chorób w tym sensie, że je leczą. Jest to mit. Wiadomo jednak, że obecność kota, jego głaskanie, słuchanie mruczenia działają uspokajająco, łagodzą stres, obniżają ciśnienie i poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota dowiodło, że osoby posiadające kota mają niższe ryzyko zgonu z powodu zawału serca, udaru mózgu i innych chorób układu krążenia niż osoby, które nie posiadały nigdy kota. 

Prozdrowotnych zalet posiadania kotów jest więcej. Rasa nie ma znaczenia. Dachowce czy nie, koty pełnią nawet rolę terapeutów w ośrodkach dla osób starszych i niepełnosprawnych. 

Badania wykazały, że koty mogą zapewniać wsparcie emocjonalne, poprawiać nastrój i przyczyniać się do ogólnej motywacji swoich właścicieli. Kotom przypisuje się również poprawę socjalizacji wśród osób starszych oraz osób niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo
– podają Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Mruczenie kotów nie tylko koi nerwy, ale też generuje wibracje o takiej samej częstotliwości jak wibracje stosowane w leczeniu bólu stawów i kości, złamań, obrzęków czy nadwyrężenia. Śmiało można więc zapraszać kota na bolące kolano, czy gojące się złamanie, chociaż nikt nie udowodnił, że to zadziała.

Koty mogą wspomagać walkę z bezsennością. Niektóre badania pokazują, że część osób odnosi korzyści ze spania ze zwierzętami domowymi. Bliskość ulubionego pupila może sprawić, że sen jest głębszy i spokojniejszy. Według badania naukowców z Center for Sleep Medicine w Mayo Clinic 41% badanych pozwalającym spać czworonogom w sypialni, postrzegało swoje zwierzęta domowe jako dyskretne lub korzystne dla snu, a około 20% uznało je za przeszkadzające w odpoczynku. 

Kontakt z kotem może dawać wiele korzyści zdrowotnych, ale uwaga: nie zastąpi konwencjonalnego leczenia ani rehabilitacji. Raczej należy go traktować jako metodę wspomagającą, a przede wszystkim pamiętać, że kot ma swoje prawa.

Źródła:

Qureshi AI, Memon MZ, Vazquez G, Suri MF. Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study. J Vasc Interv Neurol. 2009 Jan;2(1):132-5. PMID: 22518240; PMCID: PMC3317329,

Dosa DM. A day in the life of Oscar the cat. N Engl J Med. 2007 Jul 26;357(4):328-9. doi: 10.1056/NEJMp078108. PMID: 17652647,

Szawarski P. Classic cases revisited: Oscar the cat and predicting death. J Intensive Care Soc. 2016 Nov;17(4):341-345. doi: 10.1177/1751143716646123

L.E. Krahn i inni, Are Pets in the Bedroom a Problem?, https://doi.org/10.1016/j.mayocp.2015.08.012,

E. Muggenthaler, The felid purr: A healing mechanism?, https://doi.org/10.1121/1.4777098.

Czytaj także:
Największe koty domowe są naprawdę duże. Znasz te rasy?
To najładniejsze rasy kotów! Zobacz, czy znasz te rasy
Rośliny odstraszające koty: zobacz, jak uchronić ogród przed domowymi pupilami

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA