Czy myślenie o jedzeniu powoduje u Ciebie dyskomfort?

Smażony karp.
Jest wiele sposobów na poddanie ocenie problematycznych myśli i uczuć, ale spróbujmy skoncentrować się na trzech następujących aspektach: zaabsorbowaniu, poczuciu straty i wysiłku. Spróbuj odpowiedzieć na pytania zawarte w artykule.
/ 02.02.2011 12:58
Smażony karp.

Zaabsorbowanie

Poniższe pytania zaczerpnięte z publikacji Preoccupation with Eating and Weight Scale (Niemeier i in., 2002) opracował mój zespół badawczy w celu stworzenia miernika poziomu, w jakim myślenie o jedzeniu wywołuje u ludzi problemy.

Porównaj swoje odpowiedzi z normami i sprawdź, czy zaabsorbowanie jedzeniem jest w Twoim przypadku problemem.

Kobiety bez rozpoznanych klinicznie problemów z wagą przyznają, że myślenie o żywności i jedzeniu zajmuje im 25% dnia, podczas gdy u kobiet ze zdiagnozowaną bulimią wartość ta wynosi od 50 do 100%, a u kobiet z zespołem objadania kompulsywnego zwykle od 40 do 80%.

Celem TŚA jest redukcja częstotliwości myślenia o żywności i jedzenia oraz poziomu dyskomfortu związanego z takimi myślami. Większość kobiet odkrywa również, że zmniejsza się częstotliwość ich negatywnych myśli na temat własnej wagi. Kiedy jesteś bowiem pewna, że robisz to, co najlepsze, aby osiągnąć (utrzymać) rozsądną wagę, nieco łatwiej jest zaakceptować bieżącą masę ciała. Kiedy jeszcze zrozumiesz, że rozpamiętywanie swojej wagi tylko utrudnia osiągnięcie celu, prościej Ci będzie skupić się na prowadzeniu wartościowego życia niż na dążeniu do określonej wagi.

Jeżeli jednak wciąż będziesz miała negatywne odczucia względem swojej wagi po zakończeniu tego programu, najlepiej skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci stawić czoło znaczeniu, jakie przypisujesz wadze jako miernikowi własnej wartości.

Jaką część dnia (gdy nie śpisz) spędzasz średnio na myśleniu o jedzeniu (o tym, co zjesz, przed czym się powstrzymasz lub co właśnie spożyłaś), kaloriach, zawartości tłuszczu w produktach spożywczych lub niemożności zjedzenia tego, na co się ma ochotę? Oceń swój wynik od 0-100%.

Jaki dyskomfort wywołują u Ciebie myśli na temat żywności, jedzenia i kalorii? Oceń od 0 (żaden) do 6 (ogromny).

Gdy zaczynasz myśleć o żywności, jedzeniu lub kalorii, jak ciężko Ci przestać? Oceń od 0 (w) do 6 (ogromne).

W jakim stopniu te myśli kolidują u Ciebie z umiejętnością skupienia się na innych rzeczach? Oceń od 0 (w) do 6 (ogromne).

Zobacz też: Czy masz nadwagę?

Poczucie straty

Jak często i jak intensywnie doświadczasz poczucia straty, czyli czujesz się przygnębiona lub zła, że nie możesz zjeść tego, na co masz ochotę lub czujesz urazę wobec osób, które wydają się spożywać wszystko to, co im smakuje? Oceń od 0 (rzadko) do 6 (często).

Wysiłek

Ile wysiłku musisz włożyć w kontrolę nad jedzeniem?

  • Nie więcej niż większość ludzi;
  • Znacznie więcej niż większość ludzi, ale przynajmniej
  • Mogę utrzymać odpowiednią dla mnie wagę;
  • Bardzo dużo i wciąż nie mogę utrzymać wagi w normie.

Zobacz też: Styl życia - mądre odchudzanie

Fragment pochodzi z książki „Jak opanować wilczy apetyt? Trening” autorstwa Lindy W. Craighead (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA