Ćwiczyć czy nie ćwiczyć?
Ciężarne kobiety z obawy o dziecko często rezygnują z uprawiania sportu. Niesłusznie! Oczywiście ciąża to okres, kiedy należy zachować wyjątkową ostrożność, by nie zaszkodzić maleństwu. Jednak nie należy popadać w paranoję. Dzięki aktywności fizycznej w czasie ciąży, po porodzie będzie łatwiej wrócić do poprzedniej figury. Ponadto ćwiczenia poprawiają nastrój, który z powodu „szalejących” hormonów bardzo często się zmienia. Jak zatem zadbać o siebie w czasie ciąży? Rodzaj wysiłku należy jednak uzależnić od tego, który to tydzięń ciąży.
W domu czy na dworze?
W ciąży dopuszczalna jest prawie każda forma ruchu (oczywiście w umiarze). Zawsze jednak należy omówić planowaną aktywność fizyczną ze swoim lekarzem prowadzącym.
Najlepsze są: lekkie ćwiczenia aerobowe, joga, nordic walking, ćwiczenia mięśni Kegla, aqua aerobic itp. Można również kontynuować ćwiczenia, które wykonywaliśmy przed ciążą, o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich. Kobieta w ciąży może biegać (krótkie treningi), jednak najlepiej w II trymestrze (w I trymestrze istnieje ryzyko poronienia, a w III odklejenia się łożyska). Może również jeździć na rowerze - najlepiej stacjonarnym. Ze względu na duże ryzyko kontuzji na świeżym powietrzu, poleca się wykonywanie ćwiczeń w domu lub na siłowni. Siłownie wyposażone są w profesjonalny sprzęt, który pozwoli utrzymać formę, a doświadczeni trenerzy wybiorą odpowiedni zestaw ćwiczeń dla ciężarnych.
Przyrządy do ćwiczeń dla przyszłych mam
Najbardziej odpowiednimi przyrządami do ćwiczeń dla przyszłych mam będą:
- rowerek stacjonarny - znakomicie, sprawdza się zarówno na siłowni, jak i w domu, zapewniając bezpieczeństwo użytkowania oraz możliwość przebywania w ciepłym pomieszczeniu, a dodatkowo pozwola ćwiczyć bez konieczności wdychania samochodowych spalin,
- bieżnia - dzięki niej możemy pozwolić sobie na bieganie bez wychodzenia z domu, przez co również zwiększamy bezpieczeństwo; ponadto jeśli poczujemy się gorzej, możemy po prostu przestać ćwiczyć i odpocząć,
- hantle - nie zabierają dużo miejsca w domu, a świetnie sprawdzają się, jeśli chodzi o utrzymanie prawidłowej wagi; należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ich ciężarem i podczas ćwiczeń utrzymywać prawidłową postawę – unikniemy wtedy urazów kręgosłupa,
- orbitrek magnetyczny - to urządzenie szczególnie polecane ciężarnym; ze względu na prostotę działania, jest to urządzenie przeznaczone do przeciętnego wysiłku.
Warto wiedzieć: Jakie ćwiczenia są najlepsze dla kobiety w ciąży?
Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie?
Ćwiczeń w ciąży nie należy się obawiać. Dlaczego aktywność fizyczna jest tak istotna? Ponieważ sport świetnie wpływa na ogólny stan zdrowia. Odpowiednio dobrane treningi sprawią, że:
- pozbędziesz się uciążliwego bólu pleców,
- będziesz pogodna i pokonasz burzę hormonów,
- będziesz miała lepszą wydolność oddechową (to szczególnie przydatne podczas porodu),
- pozbędziesz się uporczywych bólów głowy,
- będziesz mieć lepszą postawę,
- wzmocnisz mięśnie, które odgrywają ważną rolę podczas ciąży,
- usprawnisz krążenie krwi w organizmie,
- poprawisz ogólny stan zdrowia swój oraz malucha.
Wykonaj badania
Zanim jednak zdecydujesz się podjąć aktywność fizyczną, pamiętaj by dokładnie się przebadać i wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Jeśli zauważysz niepokojące objawy podczas wysiłku, natychmiast zaprzestań ćwiczeń i udaj się do lekarza. Specjalista na pewno odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości. Ponadto może zlecić dodatkowe badania, by poznać przyczynę problemów zdrowotnych.
Umysł i ciało
Ćwiczenia fizyczne wpływają nie tylko na sylwetkę, lecz także na samopoczucie. W mózgu wytwarzana jest endorfina, która pozwoli przyszłym mamom cieszyć się życiem i pomoże uniknąć depresji poporodowej. Piękna figura korzystnie wpływa na samoocenę, która dla każdej kobiety jest przecież bardzo ważna. Dlatego warto o siebie zadbać i zaplanować czas na aktywność fizyczną przed ciążą oraz w trakcie ciąży.
Polecamy: Co i jak ćwiczyć po porodzie?
Autor: www.silownia.biz
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!