Czy wiesz czym jest wesz?

Prosty sposób na wizualne zwiększenie objętości włosów to pocieniowanie ich i zakręcenie tak, by powstały krótkie mocno skręcone loczki tuż przy skórze
Wszy są maleńkimi pasożytniczymi owadami żywiącymi się krwią. U ludzi gnieżdżą się przede wszystkim na owłosionej skórze głowy, we włosach i w okolicy narządów płciowych, ale mogą również występować w innych częściach ciała. Jak je rozpoznać? Jakie choroby przenoszą?
/ 04.10.2011 15:06
Prosty sposób na wizualne zwiększenie objętości włosów to pocieniowanie ich i zakręcenie tak, by powstały krótkie mocno skręcone loczki tuż przy skórze

Wesz, ale jaka?

Najczęściej spotykane rodzaje to:

  • wesz głowowa, której długość i szerokość nie przekraczają zwykle 3,2 mm. Do zarażenia wszawicą dochodzi najczęściej drogą bezpośredniego kontaktu, ale można się także zarazić przez używanie wspólnych szczotek, grzebieni i innych przedmiotów używanych do pielęgnacji włosów.
  • Wesz łonowa jest krótsza i grubsza niż wesz głowowa, podobna do małego kraba. Przenoszona jest zazwyczaj poprzez kontakty seksualne.
  • Wesz odzieżowa jest dłuższa i cieńsza niż wesz łonowa. Zakażenie występuje najczęściej w dużych skupiskach ludzi pozbawionych urządzeń sanitarnych.     

Jakie choroby przenoszą wszy?

Wszy głowowe i łonowe nie przenoszą chorób, ale wesz odzieżowa może przenosić dur brzuszny, nawrotową gorączkę i inne choroby. We wszystkich rodzajach zakażenia wszami głównym objawem jest świąd skóry, będący odczynem na ślinę owada.

 Wesz głowowa powoduje świąd za uszami i wzdłuż linii włosów z tyłu nad karkiem.

Wesz łonowa, która czasem zagnieżdża się również we włosach brody i na brwiach, wywołuje zwykle świąd w okolicy narządów płciowych.

Świąd wywołany przez wesz odzieżową najczęściej występuje na barkach, plecach, pośladkach i brzuchu.                                            

Zobacz też: dział Choroby skóry                    

Badanie diagnostyczne

Chociaż wszy można dostrzec okiem nieuzbrojonym, do rozróżniania poszczególnych gatunków może być potrzebne szkło powiększające. Wesz głowowa składa jaja zwane gnidami, które są przymocowane do trzonu włosa blisko skóry głowy. Łatwo je odróżnić od łupieżu, ponieważ się nie złuszczają.

Wszy łonowe składają jaja u podstawy włosów łonowych. Wszy odzieżowe i ich jaja przebywają raczej w szwach bielizny niż na skórze.

Zobacz też: Jak walczyć z wszawicą?

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA