Co robić, gdy podejrzewamy zakażenie pasożytem?

Badanie cytologiczne jest krótkie i bezbolesne, dlatego warto wykonywać je regularnie, gdyż może uratować nasze życie/ fotolia
Jak postępować w przypadku zakażenia pasożytem? Jak rozpoznać, że w naszym organizmie bytuje nieproszony gość? Kiedy należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem? Czy pasożyta może zabić picie parafiny lub wody z solą? Jak ustrzec się przed pasożytami?
/ 21.07.2011 11:41
Badanie cytologiczne jest krótkie i bezbolesne, dlatego warto wykonywać je regularnie, gdyż może uratować nasze życie/ fotolia

Czy wiesz, co robić?

Zarówno podczas tropikalnych wakacji, jak i w Polsce możesz zarazić się chorobami pasożytniczymi. Co zrobić, gdy ją podejrzewasz? Pamiętaj, by przede wszystkim skontaktować się z lekarzem.

W tym artykule znajdziesz również rady jak samodzielnie zwalczyć najbardziej doskwierające objawy parazytów.

Niechciany towarzysz

Choroby pasożytnicze są powodowane zarówno przez jednokomórkowe organizmy, jak i przez robaki jelitowe, które żyją w jelicie cienkim i grubym i używają kału lub krwi do odżywiania. Parazyty chronią się w kale człowieka i zwierząt. W krajach rozwijających się źródłem infekcji są zazwyczaj zanieczyszczona woda pitna i pożywienie, a w krajach wysoko rozwiniętych – baseny pływackie oraz stosunki homoseksualne.

Zobacz też: Pierwsza pomoc w krajach tropikalnych

Czy to pasożyt?

Najbardziej charakterystycznym objawem zakażenia pasożytem jest biegunka, która pojawia się od kilku dni do kilku tygodni po powrocie z kraju o niskich standardach higienicznych i która trwa od kilku dni do miesięcy. W kale pojawia się śluz. W brzuchu odczuwalne są ciągłe przelewania oraz spada masa ciała. Występuje osłabienie, człowiek wydaje się słaby i blady. Często infekcja jest również bezobjawowa.

Skonsultuj się z lekarzem!

Ponieważ choroba zazwyczaj przebiega łagodnie i długotrwale, pierwsza pomoc może okazać się zbędna. W normalnych warunkach stosuje się wykrywanie parazytów odpowiednimi testami, a także badania krwi i obrazowe. Skuteczne leczenie opierać się będzie na wyznaczonych przez Twojego lekarza schematach leków. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń tak, by pozbyć się robaków do ostatniej sztuki.

Zobacz też: Uwaga, tężec!

Prewencja najskuteczniejsza

Aby ustrzec się przed zakażeniem pasożytami, należy stosować się do podstawowych zaleceń.

  1. Pamiętaj, by myć ręce po każdym korzystaniu z toalety.
  2. Gotowanie pożywienia zabija wszystkie parazyty, czego nie czyni wędzenie oraz mrożenie.
  3. Myj świeże owoce i warzywa przed zjedzeniem i jedz tylko takie, które możesz sobie samodzielnie obrać.
  4. Pij tylko butelkowaną wodę.
  5. Unikaj niepewnych kąpielisk, szczególnie takich, gdzie w ostatnim czasie wykryto prazyty.

Co jednak jeśli jesteś pewien, że to infekcja pasożytnicza?

W każdym przypadku przewlekającej się biegunki skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli jesteś w kraju o ograniczonym dostępie do opieki zdrowotnej, sprawdź swoją apteczkę – może  zabrałeś ze sobą lek przeciwpasożytniczy?

Jeśli nie, zacznij od najprostszych metod: wypij wodę z rozpuszczonymi w niej 4 łyżkami soli. Ta mieszanka ma okropny smak, jednak może pomóc. Jedz ostre potrawy (przydatne są papryczki chilli) i ostre przyprawy, szczególnie jeśli są częścią Twojej normalnej diety.

Nie pij parafiny, gdyż łatwo jest ją przedawkować, a opary mogą być dla Ciebie toksyczne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA