Szczególnie wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych są osoby mające problemy sercowo-naczyniowe, a wśród nich z zaburzeniami rytmu serca, nerwicą wegetatywną, nadciśnieniem i niedociśnieniem oraz cierpiące na choroby przewlekłe np. układu nerwowego, moczowo-płciowego lub mające osłabiony system immunologiczny.
Lecz chorobę podstawową, na którą cierpisz – zmiany pogodowe powodują jej zaostrzenie.
Zbadaj stan tarczycy – niedobór jodu w organizmie sprzyja wrażliwości na zmiany warunków pogody.
Wzmacniaj system nerwowy – gdy zmiany pogodowe powodują wahania nastroju i apatię pij napary z dziurawca (działa antydepresyjnie).
Ogranicz lub zrezygnuj z napojów zawierających kofeinę – aby zapobiec bezsenności włóż pod poduszkę trochę suszonego ziela kozłka lekarskiego lub skorzystaj z aromaterapii – olejki z lawendy, cytryny, pomarańczy likwidują zmęczenie oraz poprawiają nastrój.
Zwiększ odporność organizmu – stosuj preparaty zawierające wyciąg z korzenia żeń-szenia, cytrynowca chińskiego i witaminę C.
Uprawiaj sport – np. biegi, spacery korzystnie wpływają na stan mięśni i stawów oraz wzmacniają system nerwowy.
Nie odchudzaj się zbyt gwałtownie i nie przejadaj się – jedz buraki, cebulę, czosnek, zieleninę, rodzynki, suszone morele, śliwki, pomarańcze, orzechy, miód.
Bez względu na pogodę jak najwięcej czasu spędzaj na świeżym powietrzu.
Oglądaj prognozy pogody – przed nadejściem niesprzyjających frontów atmosferycznych ogranicz wysiłek fizyczny i umysłowy.
Jeśli masz wysokie ciśnienie – powoli przyzwyczajaj się do panujących na zewnątrz warunków w dni, kiedy jest zimno i wietrznie.
Gdy masz niskie ciśnienie – dzień zaczynaj od gimnastyki poprawiającej krążenie krwi. W Twoim przypadku ruch jest najlepszym lekarstwem na kaprysy aury.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!