Czym jest niedosłuch starczy?

Co czwarta osoba, w wieku emerytalnym, zmaga się z niedosłuchem starczym / fot. Shutterstock
Jak ważne w odbiorze rzeczywistości są dźwięki? Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy utracili słuch, bądź niedosłyszą. Bariery stawiane przez problemy ze słuchem, są krępujące zarówno dla niedosłyszącego, jak i dla otoczenia. Warto jednak pamiętać, że niedosłuch jest związany z procesami starzenia.
/ 01.07.2016 15:03
Co czwarta osoba, w wieku emerytalnym, zmaga się z niedosłuchem starczym / fot. Shutterstock

Wiek ma znaczenie

Co czwarta osoba, w wieku emerytalnym, zmaga się z niedosłuchem starczym. Proces ten najczęściej rozpoczyna się około 50 roku życia i z czasem się pogłębia. Zmiany w największym stopniu dotykają osób po 70 roku życia.

Zobacz: Hałas uliczny zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu

Uszkodzony ślimak

Badania nad niedosłuchem starczym prowadzone są już od XIX wieku. Ustalono, iż za rozwój niedosłuchu odpowiedzialne są zmiany zwyrodnieniowe w uchu wewnętrznym.

Ślimak, to niewielki, parzysty organ. Odpowiada za odczytanie kodu fali akustycznej oraz jego zamianę w impuls elektryczny. Z czasem ulega stopniowemu uszkodzeniu. Najczęściej źródła tych uszkodzeń, doszukuje się w przebywaniu młodych ludzi w nadmiernym hałasie.

Diagnostyka przede wszystkim

Oczywiście pierwszym krokiem zaniepokojonego seniora powinna być wizyta u lekarza. Specjalista zleci badanie słuchu, które pozwoli dokładnie określić, w jakim stopniu ślimak uległ uszkodzeniu.

Wspomaganie słuchu

Osobom dotkniętym niedosłuchem, medycyna oferuje szereg rozwiązań. Jednym z najpowszechniejszych i najbardziej dostępnych są aparaty słuchowe.

Zakładane są za ucho, dlatego są praktycznie niewidoczne. Zwiększają sygnał fali dźwiękowej, czyniąc go słyszalnym dla odbiorcy.

Polecamy: Ucho ostro zapalone

W każdej chwili aparat można zdjąć lub założyć, a w modelach unowocześnionych - nawet dostosować tryb pracy do własnych wymagań.
Rozwiązaniem dla pacjentów o bardzo dużym stopniu niedosłuchu są implanty ślimakowe - urządzenia elektroniczne, przejmujące pracę ślimaka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA