Datura, czyli bieluń dziędzierzawa

Bieluń dziędzierzawa, inaczej datura, to roślina jednoroczna, po której spożyciu występują objawy silnego zatrucia. Datura często bywa zażywana jako środek narkotyczny wywołujący halucynacje. Jak bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia jest bieluń dziędzierzawa?
/ 10.01.2012 10:59

Co to jest bieluń dziędzierzawa?

Bieluń dziędzierzawa, inaczej datura stramonium, to roślina pochodząca z Meksyku, obecnie występująca w Europie i Ameryce Północnej. Jest zieloną, jednometrową rośliną o działaniu silnie trującym i halucynogennym. Wydziela mocny, słodkawy, bardzo charakterystyczny zapach, który już sam w sobie odurza.

Bieluń ma piękne, duże, lejkowate kwiaty, które kwitną od lipca do pierwszych przymrozków. To chyba właśnie dzięki temu roślina stała się bardzo popularna w Polsce, jako ozdoba domów i ogrodów.

Jej potoczne, ludowe nazwy to m. in. denderewa, diabelskie ziele, durna rzepa, trąba anioła.

Zobacz też: Marihuana – zakazany narkotyk

Niebezpieczna w kontakcie

Wydawać by się mogło, że bieluń to roślina idealna. Jednak niesie ona ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Jest to ziele, które po spożyciu stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Zatruciom często ulegają dzieci, które mogą przypadkowo zjeść nasiona bielunia. Rozgryzienie przez dziecko nawet 5-10 nasion może spowodować nawet śmierć. Dla człowieka dorosłego groźne staje się spożycie 15-25 nasion.

Ważne: Zatruć można się każda rośliną, która tak jak bieluń, zawiera alkaloidy tropanowe. Jednak bieluń jest bardziej niebezpieczny, ponieważ może spowodować atak psychotyczny.

Często młodzi ludzie eksperymentujący ze środkami odurzającymi spożywają w tym celu bielunia, ponieważ jest on bardziej dostępny niż narkotyki. Bieluń działa pobudzająco na układ ośrodkowy układ nerwowy i porażająco na obwodowy układ przywspółczulny, czym wywołuje silne pobudzenie. Po zażyciu nasion, owoców z nasionami albo wysuszonych liści bielunia występują halucynacje. Skutki uboczne takiej „zabawy” są bardzo nieprzyjemne, mogą skończyć się hospitalizacją, a nawet śmiercią.

Polecamy: Psychodeliki – galeria

Objawy zatrucia bieluniem dziędzierzawą to:

  • Wzrokowe i słuchowe omamy.
  • Stany lękowe.
  • Senność.
  • Rozszerzenie źrenic.
  • Zaczerwienienie skóry.
  • Zahamowanie wydzielanie łez, śliny, potu.
  • Przyspieszona czynność serca.
  • Wymioty.
  • Trudności w połykaniu.
  • Czasem mogą wystąpić również drgawki.
  • Po fazie pobudzenia może pojawić się śpiączka.

Zatrucie bieluniem dziędzierzawą leczone jest w szpitalu przez płukanie żołądka i terapię objawową. Pilokarpina jest odtrutką stosowaną przy tym zatruciu, czasem konieczna jest również intubacja.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA